Torrent Nedir?

Torrent’in ne olduğunu kavramak için ilk önce P2P’nin ne olduğunu bilmek gerekir. P2P kullanıcıdan kullanıcıya anlamına gelen bir paylaşım terimidir. Yani bir bilgisayar kullanıcısı bilgisayarındaki bir dosyayı paylaşıma açıyor, başka bir kullanıcı indiriyor. Bu o kadar büyük bir paylaşım ağı ki bütün dünya kullanıcıları milyonlarca belki milyarlarca dosyayı bir başka kullanıcıdan temin edebiliyor. Bu paylaşım ortamının en yaygın olarak kullanıldığı platform torrent’dir.
Torrent P2P’ye dayalı bir paylaşım platformudur. Torrent dosyaları site üzerinde barındırılmaz, bir başka kullanıcının bilgisayarından temin edilir.Torrent sunumu yapılan sitelerde torrent içeriğinin bilgisi bulunur.
Bu paylaşımları yapmak ve paylaşılan dosyaları indirmek içinde bir torrent programı gerekir, bunların en popüleri utorrent‘tir.(tıklayarak indirebilirsiniz)

Uploader, Leecher, Seeder, Hit-Run Nedir?
Uploader, paylaşımı yapan, yani bilgisayarındaki dosyayı torrent sitesine yükleyen kullanıcılara denir.
Leecher, Uploder kullanıcısının sunduğu yani paylaştığı dosyayı indiren kullanıcılara denir.
Seeder, Uploader kullanıcısının sunduğu paylaşımları indirdikten sonra diğer kullanıcılarında indirebilmesi için dosyayı paylaşımda tutan kullanıcılara denir.
Hit-Run, kullanıcıların dosyayı indirdikten sonra seed etmeden dosyayı görevlerden silmesine veya gönderme işlemini durdurmasına denir. Bu yaklaşım torrentin mantığına aykırıdır. Torrent’ in mantığı paylaşımdır, hit-run yapan kullanıcılar bu mantığa aykırı etmiş olurlar…

SeedBox Nedir?
Türkiye’ deki internet hızları malum, bu düşük upload ve download hızlarıyla paylaşım yapmak zor olduğundan dolayı server lar kiralanır. Bu server lardaki upload ve download hızları 10gbit gibi hızlara çıkabilmekte ve sunumların kaliteli olmasını ve indiren kullanıcıların maksimum hızda indirmelerini sağlar.

µTorrent Programı

µTorrent programı torrent indirme programlarından biridir.

1.Kurulum

µTorrent programını buradan indirip kuruyoruz.Kurulum aşamasında sorun yaşayanlar konu altına yorum yaparak yardım isteyebilir. (site Türkçe açıldığından herhangi bir bilgi vermenin gereksiz olduğunu düşündüğümden bu aşamayı kısaca geçiyorum)

2.Dosya indirmek

Herhangi bir video, program, oyun, müzik indirebilmek için torrent içeriğinin bulunduğu dosyayı indirmemiz gerekir. Bunun için açılmış, torrent arama motoru diyebileceğimiz siteler mevcut.( Örneğin Torrentz.eu ) Bu sitelere girmek, illegal paylaşımlar dolayısıyla engellenmiştir.

Siteye girebilmek için DNS değiştirmemiz gerekir.

 

Google DNS ( 8.8.8.8 – 8.8.4.4 )
OpenDNS ( 208.67.222.222 – 208.67.220.220 ) Alternatif DNS

Yukarıdaki DNS’lerden istediğinizi siteye girmek için kullanabilirsiniz. DNS değişikliğinin nasıl yapılacağını başka bir makalemde anlatıcam. Ancak google amcaya sorarak da DNS’in nasıl değişeceğini bulabilirsiniz. ( Bu konuyla alakalı olmadığından bu konuyu da geçiyorum )

siteye girdikten sonra arama motorlarındaki gibi arama çubuğuna aradığınız dosya ismini yazıp arattığınızda size uygun olan torrent dosyasına tıklayın. Bir kaçtane adres çıkıcaktır. Burada herhangi bir tanesine tıklayarak o siteye yönlendirileceksiniz. “download torrent” gibi bir buton gördüğünüzde basmanı .torrent dosyasını indirmenizi sağlayacak. (Su akar yolunu bulur, sitelerde gezinmek de bu şekilde. Zor gelebilir, fakat linkler sizi yönlendirecek) indirdiğiniz dosyanın uzantısı .torrent şeklinde olmalı. Bunun haricindeki dosyaları lütfen açmayın.

torrentsezon6

Torrent içerik dosyaları içerisinde birden fazla dosyayı barındırabilir. Çift tıkladığınızda yukarıdaki gibi bir ekran gelirse indirmek istediğiniz dosyaları seçebilirsiniz. (Yukarıdaki indirmiş olduğunuz .torrent uzantılı dosyayı açtığınızda karşınıza gelir)

Tamam butonuna bastığınızda bu sayfa kapanır ve µTorrent programının ana menüsü ekrana gelir.

capture1

Bu menüde indirdiğiniz torrentin boyutunu, indirme hızınızı görebilirsiniz.

Not: İndirdiğiniz dosyanın popülerliğine bağlı olarak indirme hızınız artar, veya azalır.

Programdaki Tercihler aracılığıyla upload ve download hızlarını düzenleyebilirsiniz.

utorrentpreferences

Yukarıda Tercihler Menüsü altında Bandwith(Bant Genişliği) mevcut. Buradaki 0 değerleri, upload ve download hız limitinin sınırsız olduğunu belirtir. Sizler buraya indirme veya yükleme hızının kb/s cinsinden değerini girerek hızı sınırlayabilirsiniz.(upload:yükleme, download:indirme)

Bir sorunla karşılaşırsanız konu altına yorum yazarak destek isteyebilirsiniz. Kolay gelsin…

Önemli:Anlatımını yapılan konuda verilen linklerden Bilgi Rehberi sorumlu değildir. Bu başlıkta Torrent’in ne olduğu hakkında  ve µTorrent programıyla ilgili bilgi verilmiştir.Torrent kullanarak indireceğiniz dosyalar aracılığı ile bilgisayarınıza verilebilecek zararlardan ve telif hakkı ihlallerinden bilgirehberi.net sorumlu tutulamaz.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

profilo

İstanbul’un Her Noktasıa Aynı Gün PROFİLO Servisi

Profilo kalitesine sahip ürünlerinizden memnun olabilirsiniz ancak bu memnuniyet bir ömür sürecek diye bir şey …