trabzon gezi rehberi

Trabzon Gezi Rehberi

Karadeniz’in incisi Trabzon, yerli turistlerin en çok akın ettiği yerlerden biridir. Doğal güzelliği ve tarihi yönüyle pek çok insanı kendisine hayran bırakan sayılı yerler arasındadır. Trabzon’a yolu düşenlerin muhakkak ihtiyacı olacak Trabzon Gezi Rehberi ile karşınızdayız. Bu büyülü şehre uğrayanların mutlaka görmesi gereken yerler:

Sümela Manastırı

Trabzon deyince akla ilk gelen yerlerden biri olan Sümela Manastırı, her görenin büyülendiği sayılı yerler arasında bulunuyor. Trabzon Maçka’da yer alır. Aynı zamanda ‘’Meryem Ana’’ adı ile bilinen tarihi bir yapıdır. Kuruluşu 375-395 yıllarını kapsayan Sümela Manastırı, Barnabas ve Sophronios adlı rahipler tarafından kurulmuştur. Manastır olarak işlevini ise 1923 yılına kadar sürdürmeye devam etmiştir. Yapının içeriğinde ise klişe, şapel, öğrenci odaları, kütüphane ve kutsal ayazmalar vardır. Oldukça geniş bir alan üzerinde bulunan bu yer, daha önceleri çok büyük bir kemere sahip idi. Zamanla bu bölüm yıkılırken, şimdiki görüntüsü ile akıllarda kalmıştır. Yapının her bölümünde Türk sanatından etkiler vardır. Trabzon’a gidildiğinde mutlaka uğranması gereken yerler arasında ilk sıradadır. Müze için giriş ücretleri 25 lira olurken, müzenin saat 8’de açıldığını söylemek gerekir.

sümela manastırı

Atatürk Köşkü

Atatürk Köşkü, çam ormanlarının içinde yer alan tarihi bir binadır. Bugün Trabzon’un simgeleri haline gelen yapılardan biri haline gelmiştir. 1890 yılında Kostantin Kabayanidis tarafından kurulmuştur. Köşkü Avrupa simgelerini taşıyan pek çok detay içerirken, Batı Rönesans mimarisinden etkilenerek dizayn edilmiştir. Atatürk Köşkü’nün iç cephesinde kullanılan teknik ise Bağdadi tekniğidir. Köşkün zemini yine aynı teknikten etkilenerek döşenmiştir. Atatürk’ün ziyaret gerçekleştirdiği bu köşke onunda beğenisi büyük olmuştur. Daha sonraları ise 1930 yılında tescil ettirilerek, Mustafa Kemal Atatürk’e teslim edilmiştir. Trabzon’daki heyet köşkün tapusunu da bizzat Atatürk’e teslim etmiştir. Bu nedenle Atatürk’ün köşkü olarak adlandırılan yapı, uzun zamandan beri Trabzon’un en çok ziyaretçi alan yerlerinden biri haline gelmiştir. Sizlerde tarihe tanıklık etmek ve Atatürk’ün kaldığı bu yeri ziyaret etmek isterseniz, Soğuksu’ya gitmelisiniz. Haftanın 7 günü açık olan bu müzeye, belediye otobüsleri de yarım saatte bir olmak üzere hareket etmektedir.

atatürk köşkü

Çal Mağarası

Çal mağarası, büyüklüğü nedeniyle en çok tanınan mağaralardan biri haline gelmiştir. Dünyanın en büyük ikinci mağarası olan bu mağara Düzköy ilçesinde yer alır. Mağaranın girişi ise Çal köy’den Çayırbağı Beldesine ulaşan yolun 1 km ötesinde bulunmaktadır. Oldukça geniş bir girişe sahip olan mağara, tavan yüksekliği açısından da epey yüksektir. Çal mağarasının oluşumu ise çatlak fay sistemlerinden sonra gelişmeye başlamıştır. Mağaranın oluşumu iki aşamalı şekilde meydana gelmiştir. Birinci aşamasında fay çatlağı sonrası yüzeyden sızan sular CO2 ile birlikte asidik bir durum kazandıklarından dolayı, kireçtaşlarını çözmeye başlamışlardır. Ve bu durum yer altında bir su kanalının meydana gelmesini sağlamıştır. İkinci aşaması ise yükselmeye bağlı olarak, su akımı azalmasıdır. Böylelikle mağaranın gelişimi de tam olarak tamamlanmıştır. Bu zaman içinde su kanalları içinden sızan sular, dikitler ve sarkıtları meydana getirmiştir. Bu haliyle oldukça büyüleyici bir görüntüye sahip olan Çal Mağarası, gezi sırasında mutlaka uğramanız gereken yerler arasında bulunuyor.

çal mağarası

Zağnos Vadisi

Trabzon’un tüm güzelliklerini daha yakından görebilmenize olanak sağlayan Zagnos vadisi, vaktinizi daha iyi şekilde geçirmeniz için uğrayabileceğiniz diğer yerlerden biridir. Şehirdeki en büyük yeşil alanlardan birisi konumundadır. Şehir merkezinde yer aldığı için buraya ulaşım son derece kolaydır. Buraya gitmek isteyen kişilerin Trabzon Varlıbaş AVM’nin yukarısına ulaşması yeterli olacaktır. Ailenizle birlikte hoş vakit geçirebileceğiniz bu yer aynı zamanda piknik alanı açısından da iyi vakit geçirmenizi sağlar. Büyük bir yüzölçümüne sahip olan yer, şehrin en büyük açık hava parkı durumundadır. Trabzon’da gezilmesi gereken yerler arasında en çok bilinenlerden biridir. Ayrıca burada Trabzon Kalesini de görebilirsiniz.

zagnos vadisi

Uzungöl

Uzungöl, Trabzon’un en ünlü yerlerinden biridir. Çaykara’ya olan mesafesi 19 km’dir. Yağmur ormanlarının yer aldığı bir yerde, Kaçkar dağları ve Soğanlı arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bu bölge ılıman bölgedeki en yaşlı ormanları içeren bölgedir. Bol yağış alan bir yer olduğu için buranın her mevsim yeşil olduğunu söylemek doğru olacaktır. Yabani hayat açısından da oldukça zengin bir yapısı vardır. Verilere göre buradaki ilk yerleşim 1600’lü yıllardan sonra yapılmıştır. Müslüman olmayan toplulukların buraya gelişiyle birlikte nüfus artmış ve 1800’lü yıllara gelindiğinde 220’yi gecik ailenin burada kaldığı öğrenilmiştir. Cumhuriyetin kuruluşundan sonraki dönem ise uzun zaman boyunca Of ilçesine bağlı kalmıştır. Günümüzde pek çok konaklama yerinin bulunduğu bölge, tatilciler için eşsiz bir fırsat haline gelmiş durumdadır.

uzungöl

Tam bir doğa harikası olan Uzungöl, geniş sayıdaki apart ve hotel seçeneği içerir. Eğer yolunuz buraya düşerse, alabalık tesislerinde bir ziyafet çekmeyi de ihmal etmemelisiniz. Aynı zamanda buranın köy kahvaltılarının da epey ünlü olduğunu söylemekte yarar var. Burada ailenizle birlikte her zamankinden farklı bir kahvaltı yapabilir ve bugüne kadar tatmadığınız lezzetleri tadabilirsiniz. Uzungöl’ü ziyaret etmek isterseniz, buranın merkeze 80 km uzaklıkta olduğunu bilmelisiniz. Buraya ulaşım şehir içinden kolay bir şekilde sağlandığı için, gidiş ve dönüş gibi durumları kafanıza takmanıza gerek yoktur. Günümüzde oldukça hareketli bir yapıya sahip olan Uzungöl, çok eğlenceli zamanlar geçirmenize neden olacak yerler arasında bulunuyor.

Ganita

Trabzon Ganita, Trabzon’un tüm güzelliğini daha yakından görmek isteyen kişilerin uğraması gereken yerler arasındadır. Denize sıfır olan bu sahil bölgesi, oldukça işlek bir yapıya sahiptir. Temiz havası ile de pek çok ziyaretçinin beğenisini kazanmış bir yerdir. Gezinti yapmak isteyenler için ideal olacak bu bölge, içerdiği pek çok çay bahçesiyle de vakit geçirmek için uygun olacak yerler arasında yer alıyor. Burada genç kesimi de çok yoğun bir şekilde görebilmek mümkündür. Buraya uğradığınızda bölgenin ünlü balık ekmeğini yemeden buradan ayrılmamalısınız. Çok eğlenceli zamanlar geçireceğiniz yerlerden biri olan Ganita, aynı zamanda geceleri de coşkusunu sürdüren yerlerden biri oluyor. Trabzon’da gidilecek yerler arasında bu bölgeyi atlamamaya özen göstermelisiniz.

ganita

Hıdırnebi Yaylası

Trabzon’un temiz havasını içinize çekebileceğiniz ve görsel olarak büyüleyici bulacağınız pek çok yaylası bulunur. Tabi bazıları diğer yaylalardan daha çok ön plana çıkmış durumdadır. Onlardan biri de insanların uğrak noktası haline gelen Hıdırnebi yaylasıdır. Akçaabat’ta bulunan Sertkaya köyünde yer alır. 1600 metre yüksekliğe sahip bir yayladır. Tesisin üzerinde ise pek çok turistik tesis bulunur. Burayı bu kadar ünlü yapan şeylerin başında ise, yaylada yapılan şenlikler vardır. Her yaz düzenlenen şenlikler buranın adının her geçen gün daha çok duyulmasına neden olmuştur. Hıdırnebi kayalıklarının hemen arkasında bulunan yerde yapılan bu şenliklere her yıl binlerce kişi katılır. Aynı zamanda burada köylülerin satışını yaptığı pek çok üründe bulunur.

Hıdırnebi Yaylası

Yayla şenlikleri de buranın yaz döneminde oldukça hareketli zamanlar geçirmesine neden olur. Bu şenliklere katılmak isterseniz 20 Temmuz öncesi Hıdırnebi yaylasında olmaya özen göstermelisiniz. Konaklama açısından da hiçbir sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Burada çok sayıda temiz ve ferah pek çok konaklama seçeneği vardır. Huzurlu şekilde burada vaktinizi geçirirken, ailenizle çok farklı bir tatil geçirmeye başlayabilirsiniz. Buraya gelmek istediğinizde özellikle festival zamanını tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü bu zamanlarda karşılaştığınız manzaralar uzun zaman boyunca hatırlayacağınız iyi anılarınız arasında kalabilir. Oldukça eğlenceli zamanlar geçirebilmek adına buraya yaz döneminde uğramanız daha iyi olacaktır.

Zigana Dağı

Öte yandan Trabzon’un ünlü yerleri arasında Zigana dağını da görebilirsiniz. Bu dağı görmeden Trabzon’dan ayrılmanız ise çok büyük bir kayıp olacaktır. Bu yüzden mutlaka dağı görerek, tatilinizi sonlandırmanızı tavsiye ederiz. Bu dağın konumu ise Gümüşhane ve Trabzon arasında yer alır. Çok temiz bir havaya sahiptir. Konaklama imkanı da bulunan yerler arasında olduğundan dolayı, bu eşsiz fırsatı kaçırmamanız iyi olur. Et yemekleri ve sütlacın burada epey ünlü olduğunu belirtmek gerekir. Et lokantalarından birine uğrayarak, hayatınızda görmediğiniz lezzetlerin burada olduğunu keşfedebilirsiniz. Aileniz veya dostlarınızla birlikte iyi bir tatil geçirmek adına burayı tercih edebilirsiniz.

Zigana Dağı

Huzur açısından çok şey vaat eden bu bölge, pek çok insanın henüz bilmediği bölgeler arasındadır. Ama Trabzon’a yolunuz düştüğünde burayı es geçmeden, buraya da bir ziyaret gerçekleştirmeniz doğru bir karar olacaktır. Zigana dağına, Trabzon Değirmendere Erzurum yolu üzerinden göreceğiniz tabelaları takipten sonra anında ulaşabilirsiniz.

Sera Gölü

Trabzon’un doğal güzellikleri arasında bulunan Sera Gölü, buraya gelenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasındadır. Herkesin beğenisini kazanan bu bölge, adeta masallardan çıkma bir görünüme sahiptir. Buraya yolunuz düştüğünde her zamankinden daha farklı bir yere gitmek isterseniz, vakit kaybetmeden Sera gölünün yolunu tutmaya başlamalısınız. Oldukça temiz havası ve güzelliği ile birlikte, Sera Gölü her zaman aklınızda yer alacak yerlerden biri olacaktır. Yıldızlı Mevkiden sadece 3 km uzaklıkta olan bu göl, şehre oldukça yakındır. Burada bulunan göl bisikletleri sayesinde de vaktinizi eğlenceli bir şekilde geçirmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca bölgede bulunan yeme içme mekanları sayesinde de yemek yemeyi dert haline getirmenizin önüne geçmiş durumdadır.

Sera Gölü

Tarihi olarak ise buranın yerleşim birimi olduğunu söylemek doğru olacaktır. Eskiden su altında kalan bu yerleşim birimi, bitki açısından da oldukça zengin bir yerdir. Gölün derinliği ise 25 metre olarak bilinir. Her geçen gün ünü daha fazla artan bu göl, yerli yabancı pek çok turistin ilgisini çeken yerler arasında bulunmaktadır. Özellikle Arapların buraya olan ziyaretleri her geçen gün artmaya devam etmektedir. Buraya geldiğinizde ise buranın meşhur olan sac kavurmasını yemeden, buradan ayrılmanız doğru olmaz. Bu yüzden bütün planlarınızı bir kenara bırakarak, ünlü sac kavurmasından ve yayık ayranından tatmalısınız.

Gülbahar Hatun Cami

Trabzon’un tarihi yerleri arasında görmenizi tavsiye ettiğimiz diğer yerlerden biri de Gülbahar Hatun Cami’dir. Yavuz Sultan Selim tarafından annesine hatıra amaçlı yapılmış bir camidir. Geçmişte külliye gibi pek çok bölümü bulunan cami, zamanla değişmiş ve günümüzde sadece cami kalmıştır. Aynı zamanda bir de türbesi bulunmaktadır. Yıkılan mektebinin yerine ise Gülbahar Hatun İlkokulu yapılmış durumdadır.

Gülbahar Hatun Cami

Özenli şekilde yapılan bu caminin sarımtırak bir rengi vardır ve kurşun kaplıdır. Mihrabı ise mermerden yapılmıştır. Son derece sade bir şekilde süslenmiş olan caminin içinde gülbezek motifleri vardır. Bu camiye gidebilmeniz için Ortahisar mahallesine ulaşmanız gerekecektir. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olan bu camiyi merkezde olduğu için bulmanız son derece kolay olacaktır.

Trabzon Gezi Rehberi ’ni sabırla okuduğunuz için teşekkürler. Diğer iller için hazırladığımız Gezi Rehberi yazılarını da incelemenizi tavsiye ediyoruz …

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …