Türk Tarihindeki Beş Kadın Kahraman

Mevzu vatanın savunulması olduğunda cesur Türk kadınları da eline silah alıp savaşmış ve büyük kahramanlıklar göstermişlerdir. Savaş zamanında milletin yaşama sevincini, kurtulma umutlarını ayakta tutan 5 kahraman Türk kadınını tanıyalım.

Tomris Hatun

tomris hatun

Çok kıvrak bir zekaya sahip olan Saka kraliçesi Tomris Hatun o dönemin en büyük gücü olan Pers İmparatorluğu’na karşı muhteşem bir zafer kazanmış ve dünyanın ilk kadın hükümdarı olarak tarihe geçmiştir.

Altun Can Hatun

altun can hatun

Büyük Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey’in eşi olan Altun Can Hatun ata binen, kılıç kuşanan, gerektiğinde askerlere komutanlık edecek kadar cesur bir kadındır. Tuğrul Bey’in üvey kardeşi taht iddiasıyla isyan başlatınca Tuğrul Bey zor durumda kalmıştır. Altun Can Hatun Oğuzlar ve Türkmenlerden oluşan bir orduyu komuta ederek isyanı bastırmış ve Büyük Selçuklu Devletinin yıkılmasını önlemiştir.

Nene Hatun

nene hatun

Türklerin Ruslarla yaptığı savaşta Aziziye Tabyasını taşla, sopayla savunanlara katılarak cesurca savaştı. Nene Hatun Erzurum’un her bir karış toprağına cephane taşıyarak, yaralılara pansuman yaparak, yemek pişirerek, hizmet etmek için koşuşturarak destanlaşan bir Türk kahramanıdır.

Halide Edip Adıvar

halide edip adıvar

Kurtuluş Savaşı’nda cephede Mustafa Kemal Paşa’nın yanında yer alan Halide Edip Adıvar sivil olmasına rağmen önce onbaşı sonra üstçavuş rütbelerini almıştır. Eğitim ve sağlık alanlarında çalışmalarda bulunmuş, insanları Milli Mücadele’ye katmak için etkili konuşmalar yapmıştır.

Nezahat Onbaşı

Nezahat Onbaşı

70.Alay Komutanı Hafız Halid Bey’in kızı olan Nezahat talimlere katılarak mükemmel bir şekilde at binmesini ve silah kullanmasını öğrenmiş, on iki yaşında onbaşı rütbesini almıştır. Babasıyla cepheden cepheye koşmuş ve 100’den fazla düşman askeri öldürmüştür.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

kitap okumak

Kitap Okumanın Önemi – Neden Kitap Okumalıyız?

Kitap okumak, bilginin anahtarıdır. Kitap okumak, size sınırsız hayal dünyasının kapısını açar. Kitap okumayan çok …