kayak merkezleri

Türkiye’deki Kayak Merkezleri

Türkiye, iklim bakımından farklılıklar gösteren bölgelere sahiptir. 4 mevsimi de yaşayan iklimleri, yaz ve kış turizmine el verişli bölgeleri bulunmaktadır. Yaz ayında tatile gidemediyseniz üzülmenize gerek yoktur. Çünkü kış mevsiminde de tatil yapabileceğiniz çok güzel kayak merkezlerine sahibiz. Türkiye’de yer alan birbirinden güzel kayak merkezlerini sizler için listeledik Siz de güzel bir kış tatili planı yapıyorsanız listemizde yer alan kayak merkezlerinden birisini tercih edebilirsiniz.

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

palandöken kayak merkezi

Erzurum Palandöken’de uzun bir kayak sezonu yaşanıyor. 2.200 ile 3.176 metre arası yüksekliğine sahip olan bölgede Aralık ve Mayıs aylarında kayak yapabilirsiniz. Ayrıca burada sezon boyunca toz kar adı verilen kaliteli ve daha farklı olan kar çeşidi ile kayak yapılabiliyor.

Bursa Uludağ Kayak Merkezi

Kayak denilince Türkiye de ilk akla gelen yer Uludağ oluyor. Uludağ şehrin 36 kilometre güneyinde yer alan merkezde kayak alanı 1.800 – 2.553 metre yükseklik arasında konumlanılıyor. Bursa Uludağ kayak merkezi kuzey ve alp disiplini ile tur kayağı ve helikopterli kayak yapılabilmesi adına en uygun seçeneklere sahiptir. Uludağ’da snowboard ve kar motosikleti gibi birçok seçeneğinizde yer almaktadır. Kayak için en elverişli tarihler ise; 20 Aralık ile 20 Mart arasıdır.

Kars Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars’a 55 km uzaklıkta yer alan kayak merkezi, kar kalitesi açısından oldukça önemli bir yere sahip. Çamların arasında 12 kilometreyi bulan 5 etaplı piste sahip Sarıkamış son derece etkileyici bir güzelliği vardır. Kristal karla kaplı olmasından dolayı kış sporu severler için vazgeçilmez olan Sarıkamış’ta kayak yapmak için en uygun tarihler 20 Aralık – 20 Mart arasıdır.

Kayseri Erciyes Kayak Merkezi

Kayserinin 25 km güneyinde yer alan sönmüş bir volkan dağı olan Erciyes dağı her mevsim kalıcı kar ile kaplı bir bölge olmasıyla ünlüdür. Kayseri – Erciyes Kayak Merkezi’ne normal kış sezonunda gittiğiniz zaman kar kalınlığının 2 metreye kadar çıktığını görebilirsiniz. İdeal kayak sezonu ise 20 Kasım ile 20 Nisan tarihleri arasındadır.

Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi

Köroğlu dağları üzerinde 1.850 – 2.200 metre yükseklikte yer almakta olan Kartalkaya yarı ılıman olan ve kayak için son derece müsait iklimiyle 20 Aralık – 20 Mart tarihleri arasında kayak severlere hizmet vermektedir. Kayak merkezi alp kayağı kayaklı koşu ve tur kayağı için İstanbul’a yakın bu kayak merkezi hafta sonu kaçamakları için en uygun seçenekler arasındadır.

Bingöl Yolaçtı Kayak Merkezi

Bingöl şehir merkezine uzaklığı 25 kilometre olan yol açtı kayak merkezinde karasal iklim hakim olduğundan dolayı sezon Aralık ayında başlarken Mart ayına kadar devam etmektedir. 1.100 metre olan tesisin acemi ve ileri düzey kayakçılar için özel güzergahları bulunmaktadır.

Ağrı Bubi Kayak Merkezi

Bubi dağına kurulu kayak merkezi ağrı şehir merkezine 18 kilometre uzaklıktadır. Bu merkezde kayak için en uygun sezon tarihi aralık ve nisan aylarıdır.

Kastamonu Ilgaz Kayak Merkezi

ılgaz kayak merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi zirvesi 2.860 metre olan Ilgaz sıra dağları üzerinde Ilgaz Milli Parkı içerisinde bulunmaktadır. Merkez Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında yer almaktadır. Ilgaz Kayak Merkezi’nde kayak sezonu Aralık ayınca başlarken Nisan ayına kadar devam ediyor.

Erzincan Bolkar Kayak Merkezi

Boklar dağlarında kurulu Erzincan kayak merkezi Erzincan a 40 km mesafede ana yol üzerinde yer almaktadır. Kayak sezonu ise aralık ayında başlayıp ve nisan sonuna kadar sürüyor. Merkezinde 1.050 metre uzunluğunda ve 1.200 kişi kapasiteli bir teleski tesisi ile 300 metre uzunluğunda babby lift tesisi bulunuyor.

Gümüşhane Zigana Kayak Merkezi

Gümüşhane ye 40 km Trabzon a ise 60 km uzaklıkta bulunan Zigana kayak merkezi genellikle ormanlık alanlar ile kaplıdır. 1.900 – 2.500 metre arasında bir yüksekliğe sahiptir. Kayak sezon Aralık ayında açılırken Mart ayına kadar sezonun devam ettiğini görüyoruz.

Eklenmesini istediğiniz kayak merkezlerini yorumla belirterek, yazının daha açıklayıcı hale gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …