uçuk

Uçuktan Kurtulma Yolları

Uçuktan kurtulma yöntemleri deniyor ve başarısız oluyor olabilirsiniz. Bu yazıyı okuduğunuzda uçuk artık sizin için sorun olmaktan çıkacaktır.

Uçuk; Kabarcık biçiminde olan ve içi sıvıyla dolu olan, patlayarak yara haline gelebilen bir rahatsızlık problemidir. Genelde dudağın ve ağzın etrafında ortaya çıkar. Uçuk bir mikrop çeşididir. Uçukların mikrop kapmasına virüsler neden olur. Uçuklar ile oluşan yaraların kimisi geçer kimisi iz bırakmaktadır. Ağız ve dudak etrafında meydana gelen uçuklar yemek yemeyi konuşmayı ve gülmeyi zorlayacak duruma gelebilir. Görünüm açısından da rahatsız edicidir. Bir kere çıkan uçuğun yeniden çıkma ihtimali olabildiğince fazladır. Ağız ve dudak etrafında çıkan uçuğun ana sebebi küçükken uçuk virüsü almış olunmasıdır. Uçuk enfeksiyonları bulaşıcıdır. Genelde tükürük ve yakın temasla bulaşabilmektedir. Uçuk problemi bulaşıcı bir uçuk enfeksiyonu olduğundan dolayı en fazla bulaşan rahatsızlıklardan biridir. Peki bu uçuk nasıl geçer? Diye merak edilen şeyler öğrenilmeye çalışılırken uçuğu etkileyen öğeleri de bilmek lazım. Bedende kapılmış olan uçuk enfeksiyonu var ise yaşanılan gerilim uçuğun yayılmasını harekete geçirir.

Uçuk Tedavisi

Uçuk nasıl geçer? Düşündüğünüzde uçuğun net bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Uçuğu olan bireylerden kaçınmak ve yakın temas gerçekleştirmek uçuğun meydana gelmesini önlemektedir. Virüs bedene girdikten sonra bdenden çıkmayacağı için vakit geçtikçe daha az oranda çıkar. Sık sık çıkan uçukların iyileşmesi için ilaç tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Uçuk nasıl geçer? İle ilgili olan tedavi tekniklerini araştırmadan önce uçuğun oluşmasını önlemek için bireysel eşyalar ortak kullanılmamalıdır. Kaygıdan kaçınılması lazım. Ellerinizi yıkamadan gözlerinize ve diğer yerlere dokunmamalısınız. Ellerinizi sıklıkla yıkamak ve krem kullanmak gereklidir. Uçuk meydana geldikten sonra ise uçuğun çıktığı yere ve çıkacağı hissedilen yere uçuk kremi sürülmelidir. Evdeki yiyeceklerle çıkan uçuklarla mücadele edilebilmektedir. Siyah çay poşeti çıkan uçuğunuzun üstüne koyulduğunda çıkan uçuk kabarcıklarını dindirecek ve acıyı azaltacaktır. İlk meydana gelmeye başlayan uçuklarda pamuk süte daldırılarak uçuğun üstüne sürülebilmesi uçuğun meydana gelmesini engelleyecektir.
Son olarak bu anlatılanlar dışında uçukla ilgili kulaktan dolma geleneksel yöntemleri uygulamaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz. Nitekim o tarz yöntemler faydadan çok zarar sağlayabilir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …