üvez meyvesinin faydaları

Üvez Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Üvez meyvesini manav tezgahlarında çok görmemeniz normaldir. Çünkü genellikle aktar ve organik ürün satan yerlerde bulunabilir. Üvez meyvesinin faydaları il birlikte, C ve E vitamini içeren üvez magnezyum, potasyum, fosfor ve kalsiyum minerali bakımından zengindir. Ülkemizde 11 farklı türü bulunan üvez meyvesi Temmuzdan Ekime kadar görülür ve tam olgunlaştığında tüketilmesi tavsiye edilir. Üvezi reçel yapımında, şarap üretiminde, soslarda ve meyve sularının yapımında kullanabilirsiniz.

Üvez Meyvesinin Faydaları

Tansiyon ve Şeker Hastalıklarında: Kan şekerinin düşmesinde etkili olan üvez meyvesi şeker hastalıklarında iyi gelir ve tansiyonun dengelenmesinde etkendir.

Bağırsakları Temizler: Bağırsakların temizlenmesinde etkili olan asit bileşenlerine sahip üvez meyvesi bağırsakları temizler ve bağırsakların sağlığını ve rutin çalışmasını destekler. Üvez meyvesini taze bulmak daha zor olduğu için kurusunu tüketerek yaşanan ishal problemini giderebilirsiniz.

Gözler için faydalı olan beta karoten bileşeni üvez meyvesinde bulunur. Bu sayede görme yetisinde olumlu etkiler gözlenir.

C vitamini bakımından zengin olan üvez beyaz kan hücrelerini destekler ve kış hastalıklarına karşı sizi koruyarak bağışıklığın güçlenmesinde destekler.

Üvez meyvesinden yapılan meyve suları solunum yollarını rahatlatmada katkı sağlar ve uzun yıllardır geleneksel tıpta kullanılır. İltihaplanma, boğaz enfeksiyonları ve astım rahatsızlıklarına karşı bünyeyi koruma altına alır.

Romatizmal hastalıklar, böbrek sorunları ve gut rahatsızlıkları için üvez meyvesinden tüketebilirsiniz.

Vücudunuzda C vitamini eksikliği bulunuyorsa üvez yenerek katkı sağlanabilir.

Lif açısından zenginlik gösterdiği için birçok hastalığın önlenmesinde etkileyici içeriklere sahiptir. Sindirim sisteminin çalışmasını destekler ve sindirimin düzgün çalışması kabızlığı önleyerek mikrobikleri vücuttan atarak hastalıklardan korur.

Boğaz enfeksiyonları birçok rahatsızlığı da beraberinde getirir. Seslerin kısılması, boğaz şişliği ve bademciklerin şişmesi üvez meyvesi tüketerek sağlığına kavuşturulabilir.

Antioksidan bileşenler, C vitamini ve asidik etmenler üvez meyvesini mucizevi meyveler arasına koymuştur. Serbest radikallerin vücuda zarar vermesini önleyerek kanser, kalp rahatsızlıkları, idrar problemleri ve birçok vücut bozukluklarına iyi gelmektedir.

Yaşlanmaya karşı tüketilen üvez meyvesi kötü hücreleri vücuttan atar ve yaşlanma belirtilerini ekarte eder.

Böbreklere iyi gelen üvez safra sorunlarına da iyi gelir ve safrada oluşan taşların atılımını hızlandırır.

Vücutta su tutulmasında kaynaklı ödemi önleyen üvez idrar söktürerek şişliklerin inmesinde yardımcı olur.

Vücutta birikmiş toksinleri idrar yolu ile hızlıca atan üvez sağlıklı vücut için sık, sık tüketilmelidir.

Hipertansiyona neden olan vücutta yer alan fazla sodyumu infilak ederek potasyum seviyesini dengeleyecektir. Bu sayede tansiyon dengesizliği önlenmiş olur.

Kötü kanser hücrelerini önlemekte başarılı olan üvez iyi hücrelerin desteklenmesinde etkilidir ve kanserden etkilenmeyen hücreler koruma altına alınır.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …