Anasayfa » Sağlık » Uykuda Sıçrama Neden Olur?

Uykuda Sıçrama Neden Olur?

Uykuya geçiş esnasında vücudun kasılarak sıçraması hepimizin başına gelmiştir. Uykuda sıçrama kimi zaman da rüyamızda, uçurum, kuyu gibi yüksek yerlerden aşağı düşerken de başımıza gelebilir. Tıpta myclonic kasılmalar olarak bilinen uykuda sıçrama neden olur, gelin inceleyelim.

Uykuda Sıçrama Nedir?

Teknik olarak bunun açıklaması, beyin uyku durumuna geçerken, beyindeki sinir hücrelerinin deşarj olmasıdır.

Myclonic kasılmalar denen bu sıçramalar tamamen fizyolojiktir.

uykuda sıçrama

Uykuda Sıçramayı(irkilme) Tetikleyen Faktörler

  • Depresyon veya çeşitli psikolojik sorunlar uykuda sıçramanın sebebi olabilir.
  • Düzensiz uyku(normalden az uyumak, gece uyanık kalıp gündüz uyumak gibi)
  • Yorucu bir gün geçirmek
  • Yoğun stres sonrası uyumaya çalışmak.
  • Uyku öncesi aşırı yiyecek tüketmek.

Uykudayken Sıçramak ile ilgili batıl inançlar

Bunlardan en mantıklı olanı, uyumadan önce beynimizin bedeninimizi öldü sanarak sinirler vasıtasıyla sinyal göndermesidir.

Bir diğer batıl inanç ise, evrim teorisine dayanır. Atalarımızın ağaçlarda yaşadığı zamanlarda uykuya geçiş esnasında irkilerek bir yere tutunur ve ağaçtan düşmezmiş. Düşenlerin nesli tükenmiş, bizler ise o sıçrayarak dala tutunanların torunlarıymışız.

Cinler bizi çekiyormuş, beynin astral seyahata çıkmak istemesi gibi saçmalamalardan  bahsetmeye gerek bile yok 🙂

Bu yazımızda, uykuya dalarken sıçrama nedenleri, uykuda irkilme gibi konularda bilgi verilmiştir. Ayrıca İyi Uyku İçin İpuçları yazımızı okuyarak, sağlıklı uyku için püf noktaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Zona Hastalığı: Zona Bulaşıcı Mıdır?

Herpes Zoster olarak da bilinen zona, ciltte ağrılı kabarcıkların gelişmesiyle karakterize tıbbi bir durumdur. Buna, insanlarda …

3 Yorumlar

  1. Uykuda sıçramanın daha önceden ruhun bedene aniden düşmesi gibi bir şey olduğunu okumuştum gerçeklik payı tartışılır tabi ki, teşekkürler.

  2. çok merak ettiğim bir konuydu. Her ay 1-2 kez başıma gelir kimi zaman yarı uyur halde kimi zaman uykudayken vücudumun istemsizce sıçrama yapardı. Fazlasıyla stressli bir iş ortamım var büyük ihtimalle stressden başıma geliyor benim. Bilgilendirme için Teşekkürler

  3. sürekli karşılaştığım bir durum cevap bulmuş oldum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir