Uzun Saçlara Sahip Olmanın Yolları Nelerdir?

Hepiniz çok merak ediyorsunuz değil mi? Uzun saçlara sahip olmanın yolları nelerdir? Bütün kadınlar bakımlı ve uzun saçlara sahip olmak ister ama her defasında aksilikler hiç eksik olmaz. Hep bir yerde bir şeyler ters gider ve istediğimiz sonucu alamayız.

sac-003-0czmpmcadsw7

Bu yazımızda saçlarınızı bir ayda 15-20 cm uzatacak çeşitli öneriler sunmaya çalıştık. Önerileri dikkatli okuyarak devamlı uyguladığınız takdirde istediğimiz sonucu kolayca elde edebilirsiniz;

1-Vücudumuzun beslenmesine dikkat etmeliyiz. Saçlarımız vücudumuzun bir parçası olduğuna göre, sağlıklı beslenmek saçlarımızın da sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

2-Bilindiği gibi saç telleri proteinlerden oluşmaktadır. Yiyeceklerimizin protein içermesi saçlarımızın yapısına fazladan katkı sağlayarak onları güçlendirecektir.

3-Çeşitli hayvansal gıdalar balık, tavuk, yumurta, yağsız et; kuru baklagiller fasulye, nohut, bakla; çeşitli kuruyemişler badem, fındık… Bolca protein içeren besinlerdir. Bu besin kaynakları saçlarımızda keratin üretimine yardımcı olarak daha sağlıklı saçlara sahip olmamızda önemli rol oynayacaktır.

sac3a7-bakc4b1m

 

4-Yeterince C vitamini tüketmek saçlarımızın sağlığı için önemlidir. C vitamini eksikliği yaşayan kadınlar çoğunlukla saçlarının çabuk kırıldığından, kolayca koptuğundan ve sık sık dökülmeler yaşadığından bahsederler. Ayrıca C vitamini vücudumuzun yaşlanmasını geciktirir. Vücudumuz C vitaminini saçların büyümesinde önemli role sahip olan kalojen üretiminde kullanır. Turunçgiller(portakal, mandalina, greyfurt),kavun, biber, ıspanak başlıca C vitamini kaynaklarıdır.

5-Besinlere ek olarak çeşitli doğal yöntemler de deneyerek saçlarımızın uzamasına yardımcı olabiliriz. Bu konuda en etkili bitkilerden birisi aloe vera’dır. Aloe vera yapraklarının içinde bir çeşit jel bulunur bu jeli doğal bal ile karıştırıp saç diplerine uyguladığınızda farkı hissedersiniz. Aloe vera, saç diplerindeki gözenekleri açacak saçların uzamasını kolaylaştıracaktır. Ayrıca saç diplerinizi ferahlatarak sizi rahatlatacaktır.

6-Bir diğer yöntemimizde de aloe vera başyardımcımız. Olgun bir domatesle bir çorba kaşığı kadar zeytinyağını blenderden geçirip içerisine bir miktar aloe vera ilave edin. Karışımı birazcık ısıttıktan sonra saç diplerinize uygulayın.

7-Doğal yöntem olarak biberiye suyu da kullanabilirsiniz. Bir miktar biberiye suyuyla saçlarınızı yıkayarak uzamasını sağlayabilirsiniz. Hatta biberiye şampuanı kullanabirsiniz.

sac-bakimi-mhX

Biotin Nedir? Saçların Uzamasında Etkili Midir?

Gelelim biotin konusuna, bildiğiniz gibi biotin bir vitamindir. Saç uzamasında etkili vitaminlerden olup kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Günlük alınan biotin hapları size bazı sınırlamalar getirse de saçların uzaması için buna değer. Örneğin, biotin hapı alındığı gün kafeinden uzak durmak gerekir. Sigara, alkol ve kafein saçların uzamasını engelleyici baş düşmanlardır. Özellikle sigara saç diplerine etki eder ve baş derisine giden kan akışını azaltır. Kan akışı yavaşladığında saçların beslenmesi de yavaşlar. Dolayısıyla saçların uzamasını sınırlandırır. Dikkat ettiyseniz sigara kullanan kadınların saçları daha kırılgandır ve görünüşü mat haldedir. İçten içe hep bu durumdan şikâyetçidirler. Bunun yanında A ve B grubu vitamin eksikliği de saçların uzamasını engelleyici faktörlerdendir. Alkol kullanımı karaciğeri etkileyerek besin emilimini yavaşlatır dolayısıyla vücut A ve B grubu besinleri almada sorunlar yaşar. Bu besin eksikliğine bağlı olarak, alkol kullanan kadınların saçlarında sık sık dökülmeler olur.

Kafein ihtiva eden içeceklerden uzak durmak gerekir. Özellikle günlük hayatınızda bolca kahve içen biriyseniz bu alışkanlığınızdan hemen vazgeçmeniz gerek. Kafein vücutta su kaybına yol açarak saçların da susuz kalmasına neden olur. Saçı zayıflatır, matlaştırır, kırılgan hale getirir. Eğer ben kahve içmekten vazgeçmem diyorsanız su kaybını engellemek için her kahve içmenizden sonra bol bol su içmenizi öneririm. Aradaki su kaybını bu şekilde dengeleyebilirisiniz.

sac-cikaran-ilaclar-2883

 

Bazı kadınlar çok sıcak suyla duş almayı severler. Eğer böyle bir alışkanlığa sahipseniz bu alışkanlığınızdan da vazgeçin. Çok sıcak su, saçların cansızlaşmasına neden olur. Eğer saçların daha güçlü ve parlak görünmesini istiyorsanız soğuk suyla yıkayın. Duştan sonra kadınların vazgeçemediği fön makinesinden de bahsetmekte fayda görüyorum. Bildiğiniz gibi fön makinesi saçlarımızı hızlı bir şekilde ısıtarak çabucak şekil almasına yardımcı oluyor. Peki, hiç düşündünüz mü bu ani sıcaklık saçlarımızda nasıl bir etki yaratır? Sıcak duş bile saçlarımızın cansızlaşmasına neden olurken, fön makinesinin neler yaptığını hayal bile edemiyorum. Fön makinesi kullanımını olabildiğince en aza indirirsek saçlarımızın sağlığını da korumuş oluruz. Ben fön makinemden vazgeçmem diyorsanız ayarını en düşük ısıya getirip kullanın.

Bütün bunlara ek olarak özellikle su tüketimi üzerinde durmak istiyorum. Bazı kadınlar günlük iş temposuna kendini fazla kaptırıp farkında olmadan yeterince su tüketmiyor. Sadece saçlar için değil, vücudumuzun sağlığı için de su tüketimini yeterli düzeyde tutmak gerekir. Yetişkin bir insanın günlük su ihtiyacı yaklaşık olarak 3 lt dir. Uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak dileğiyle…

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …