Uzungöl Gezi Rehberi

Karadeniz başlı başına doğa, kültür ve iklimin uyumuyla insana huzur aşılayan bir yer. Uzungöl’de Trabzon’nun Çaykara ilçesine bağlı Karadeniz’in önemli turistlik bölgelerinden biridir. Doğal güzellikleriyle bir ressamın tablosunu andıran Uzungöl deniz seviyesinden yaklaşık bin metre rakımda doğa cennetidir. Genel olarak Karadeniz kültürüne ilgili ve doğayı seven insanları misafir eden Uzungöl, temiz havası ve yeşiliyle kısa bir sürede sizi basık şehir havasından kurtarır.

Uzungöl’de Yapılacak Şeyler

Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan göl yanlış yapılaşma nedeniyle kendine has bazı özellikleri kaybetmeye başladığı için daha fazla etkilenmeden en yakın fırsatta görmenizi tavsiye ederiz.

Yeşilin Tadına Varın

Uzungöl’de kendinizi en şanslı hissedeceğiniz konu oksijeni ve doğayı rahat rahat tadabileceğiniz onlarca yayla olmasıdır. Özellikle Uzungöl’e 20 km. mesafede bulunan Haldizen Yaylası, yaz kış her mevsimde insanda engin ve alabildiğine uzanan doğaya karşı yaşama isteği uyandırmaktadır. Bunun yanı sıra Şekersu Yaylası ve Garester Yaylası’da duraklarınız içinde olması gereken yaylalardır. Dünya’nın ılıman bölgelerindeki en yaşlı ormanlarını da bu yaylalarda görebilirsiniz. Mangal, piknik, kamp ve doğa sporlarını yapabileceğiniz yaylalarda takip ederseniz Karadeniz’e özgü festivalleri de yakalayabilirsiniz.

Şerah Köyü

Uzungöl’ün turist çeken merkezlerinden biridir Şerah Köyü. Doğada geçirdiğiniz vakitlerde harcadığınız enerjiyi toplayabileceğiniz Karadeniz’e özgü mutfağı ve cana yakın işletmecileriyle size güzel bir muhabbet ortamı sağlar. Çaykara’nın güzelliğini bozmadan içine özenle yerleştirilmiş hissi veren ahşap evleri de Şerah Köyünde gezilmesi gereken yerlerden biri. Ayrıca ahşap evlerden oluşan ve size Karadeniz evinde kalıyormuş hissi veren otellerde dinlenebilir ve kendinizi gezeceğiniz diğer günlere hazırlayabilirsiniz.

Uzungöl’de Doğa Sporları

Yaz ve kış sürekli olarak turizme açık olan Uzungöl özellikle kapçılar için büyük bir önem taşımaktadır. Uzungöl’ün yayla ve ormanlarında kamp yapabilir ve gerçek olmayacak kadar güzel olan ormanların içinde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Kış sporlarını da yapabileceğiniz alanları bulunan beldede kayak yapabilirsiniz. Ayrıca mevsime göre değişmekle beraber yamaç paraşütü yaparak Karadeniz’e tepeden bakabilirsiniz.

Uzungöl’e Nasıl Gidilir?

Trabzan merkezde bulunan Çaykara Tur Bürosu ile uzun göle 45 dakika da gidebilirsiniz. Ayrıca özel arabanızla da kısa sürede rahat bir dağ havasında Uzungöl’e ulaşabilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …