virüs

Virüs Nedir? Vücut Virüsle Nasıl Savaşır?

Vücudumuz her zaman yabancı işgalcilere karşı mücadele eder. Mikroplar, bakteriler ve virüsler. Vücut, algıladığı tehditlere karşı bağışıklık sistemi vasıtasıyla savaşır. Vücudun, bir virüs ile nasıl savaştığını anlayabilmek için ilk olarak virüsün ne olduğunu bilmek gerekir.

Virüs, sadece canlı hücreleri enfekte edebilen, mikroskobik enfeksiyon etkenidir. Ortalama bir bakteri boyutundan 100 kat daha küçüktürler. (Milyonlarcası iğne ucuna sığabilecek kadar küçüktür.) Sıradan mikroskop bile virüslerin çoğunu tespit edemez. Virüsler, bitkilerden hayvanlara ve insanlara kadar her şeyi enfekte edebilir. Yine de, vücuttaki bir hücreye bulaşana kadar tehlikeli kabul edilmezler.

Vücudumuz Bir Virüsle Nasıl Mücadele Eder?

İnsan bağışıklık sistemi, doğal hücreler ile oraya ait olmayan hücreler arasındaki farkı tespit edebilir. Ait olmayan bir hücre tespit edildiğinde, akyuvarlar çalışmaya başlar. Akyuvar hücrelerinin antikorları vardır; bu antikorlar kendilerini istilacıya bağlar ve onu emmeye veya yok etmeye çalışır. Ne yazık ki, bazı virüsler bağışıklık sistemimizin onları öldürebileceğinden çok daha hızlı üreyebilir, bu da vücudumuzun kötü hücreleri yok etmeye devam etmesini zorlaştırır.

Virüs Nasıl Yayılır?

Virüsler birçok farklı hastalığa neden olur. Bir virüs soğuk algınlığı, grip, siğil, Ebola ve çok daha fazlasının nedeni olabilir. Antibiyotikler virüsler üzerinde çalışmaz, ilaçların hasta kişiye yardım etmesini zorlaştırır. Virüsler ayrıca çok bulaşıcı olabilir ve insandan insana ve hatta yüzeyden insana hızla yayılabilir. Virüslerin tedavisi zor olabileceği gibi, yayılmasının kolay olabilir. Ellerinizi sık sık yıkamak, öksürüğünüzü veya hapşırıklarınızı örtmek ve hasta olduğunuzda halka açık olmamak, bir virüsün yayılmasını durdurmak ve bir virüse karşı savaşmaya yardımcı olmak için iyi yollardır. COVID-19 da 2020 yılına damgasını vuran koronavirüs ailesine mensup virüs çeşididir ve salgının önlenmesi için bu yolların kullanımı yaygındır.

ispanyol gribi

Virüs Hakkında Kısa Bir Tarih: İspanyol Gribi

1918’de ABD’de başladı, ancak çok hızlı bir şekilde dünyaya yayıldı, sonuçta dünya nüfusunun yaklaşık% 20’sini etkiledi ve saldırıya uğrayanların 50-100 milyonunu öldürdü. Bu salgın sırasında enfekte olmayanlar, halka açık yerlerden uzak kalanlardı. Bugün virüslerin nasıl yayıldığı ve insanlara virüs bulaşmasının nasıl önleyebileceği hakkında çok daha fazla şey bilinmektedir. Bu nedenle, salgının çok daha az kayıpla atlatılabileceği düşünülmektedir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …