Volvo XC60 Özellikleri, Fiyatı

Volvo XC60, Dünya’da en çok satılan Volvo’nun SUV tipi aracıdır. İlk üretimi 2008 yılında yapılan araç, Volvo markasının bilinen güvenirliğini taşır. Euro Ncap testlerinden başarıyla geçen araçta en çok tercih edilen motor, 2.0 litrelik D4 dizel motorlu olanıdır. Volvo XC60’ın fiyatı 211000 TL’den başlayarak artış göstermektedir. Araç, 1713 mm yüksekliğe, 4644 mm uzunluğa ve 1891 mm genişliğe sahiptir.

XC60 Motor Opsiyonları

Dizel motor olarak iki seçenek bulunan aracın bir adet de benzin motoruna sahip opsiyonu mevcuttur. Bunlar;

  • D4 190 HP.’ye sahip 2.0 litrelik dizel motor
  • D5 AWD 220 HP’ye sahip 2.4 litrelik dizel motor
  • T6 AWD 306 HP’ye sahip 2.0 litrelik benzinli motordur.

D4 2.0 Dizel Motor Teknik Özellikleri

Ülkemizde en çok tercih edilen motor tipidir. 4 silindirli 400 nm. tork üreten bu motor 190 beygire sahiptir. Vites tipi 8 ileri Geartronic otomatik şanzımandır. Şehir içi ortalama 4.7 lt/100 km yakıt sarfiyatına sahiptir.

D5 AWD 2.4 Dizel Motor Teknik Özellikleri

4×4 özelliğine sahip arazi tipi aracın motoru 2.4 litredir. 440 nm tork üreten bu motor, 4×2’lik 2.0 dizel motora göre 30 beygirlik bir farkla 220 beygir güç elde etmektedir. 5 silindire sahip bu motorun vites tipi 6 ileri Geartronic otomotik şanzımandır. Şehir içi ortalama 5.7 lt/100km yakıt tüketmektedir.

T6 AWD 2.0 Benzin Motor Teknik Özellikleri

Ülkemizde satışa sunulan Volvo XC 60’ın tek benzinli motoru olma özelliğine sahiptir. 306 beygire sahip motor, 400 nm tork üretmektedir. 4×4 özelliğine bu modelde de vites tipi  8 ileri Geartronic otomatik şanzımandır. Şehir içi ortalama 7.7 lt/100km yakıt tüketimine sahip bu model, benzinli motorlara göre yakıt açısından biraz tuzludur 🙂

volvo xc 60 suv

Volvo S90‘da olduğu gibi bu araçta da yolunuza çıkan bisikletlileri ve yayaları algılayarak, frenlerinizi ani bir duruş için hazırlar. Araç, bekleyecek zaman kalmadıysa, kendisi frenleri devreye sokar, yavaşlar veya durur. Volvo’nun aracın içindekiler haricinde, dışındakileri de düşünmesi, canlılara verdiği değeri fazlasıyla gösteriyor.

Çevreye de saygılı Euro 6 motora sahip bu aracın iç mekanı da göz doldurur nitelikte.

Volvo_XC60 iç mekan

Otomobilinizin güvenlik ayarlarından tutun klima sıcaklığı ve yön bilgilendirmelerinin tümü ekran üzerinden yapılan aracın, ekrandaki yazıları gayet okunaklı büyük puntolarla hazırlanmış. Müzik sistemi Volvo Premium Sound ile desteklenmiş. İskandinav ahşaplarıyla bezenmiş iç mekan, volvonun klasikleriyle süslenmiş.

Aracın süspansiyon sistemi orta sertlikte ve ülkemiz şartları için gayet yerinde bir karar. Ayrıca ilk virajdan sonra, dönüşlerdeki güvensizliğinizi yenecek cinste.

Hız sabitleyici, yokuş kalkış desteği, yağmur sensörü, Dinamik çekiş ve denge kontrolü, lastik basıncı izleme sistemi ve acil fren desteği gibi standart özelliklere sahip aracın sürücü koltuğunda oturmak, kesinlikle güvende hissettirecek gibi duruyor.

Ayrıca Güvenlik mühendisi Martin Magnusson’un araç için söylediği şu söz de Volvo’ya yakışıyor: “Bir sürücünün dikkati dağılabilir ama sistemin dikkati dağılmaz.”

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Para kazanma yolları

Evde Ne Tür İşler Yaparak Para Kazanılabilir

Para kazanma yolları o kadar çok ki, kişi sadece kendisine uygun yolun hangisi olduğunu bulmak …