Anasayfa » Sağlık » Vücut İçin Savaşan Bir Tuhaf Bitki; Kinoa Nedir?
kinoa bitkisi

Vücut İçin Savaşan Bir Tuhaf Bitki; Kinoa Nedir?

Kinoa nedir derseniz, görünüm ve tat olarak tahıla benzeyen ama tahıl olmayan, vatanı Güney Amerika olan, otsu bitkidir. Salkım şeklinde çiçekler açan ıspanakgiller familyasına ait bitkinin, çiçekleri zengin besin değeri olan minik tohumlara dönüşürler.

Protein İçin Tek Başına Yeter

Küresel ısınmaya bağlı olarak buğday ve pirinç üretiminde sorunlar yaşanması, alternatif arayışları beraberinde getirmiş ve Kinoa her türlü toprağa uyum sağlaması ve az suya ihtiyaçduyması sebebi ile gündeme gelmiştir.

Protein içeren besinler listesinde, en önde gelen Kinoadaki proteinler, vücudumuzun üretemediği 9 temel aminoasitleri içermektedir Vücudun protein ihtiyacını tek başına karşılayabilmektedir.

Quinoa hasat

İçeriğinde Yok Yok

Kinoa vitamin, mineral bakımından çok zengindir. Besin lifi içeren yiyecekler arasında en yüksek lif oranına sahiptir ve kolesterol  İçermez. A, B, C, D ve K vitaminlerini içeren Kinoa,ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, çinko bakımından da zengindir.

Kinoada bulunan bol miktarda lif, kabızlığa iyi gelmektedir.Demir içeriği ile kansızlığa,kalsiyum içeriği ile kemik ve dişlerin güçlenmesine faydalıdır.

Kansere Ve Yaşlanmaya Etkili

Kinoanın İçerdiği bir çeşit enzim olan süperoksitdismutaz, yaşlanmayı geciktirici etkiye sahiptir ve cildi yıpranmaya karşı korur. Doku yenilenmesini sağlayıcı etkisi ile kanserde de önleyici roldedir.

Ayrıca içeriğindeki etken pek çok madde ile kalbi güçlendirmekte, diyabet ve yüksek tansiyona iyi gelmektedir.

Kinoa tarifleri ile hazırlanan çay veya yemekler, antioksidan özelliği taşır. Bahar alerjilerine karşı koruma sağlar.

Hem Dünyayı Hem Bizi Koruyor

Kinoa sadece küresel ısınma karşısında gıda güvenliği sağladığı için popüler olmamıştır. İçeriğindeki insan bedenini güçlendiren ve koruyan tüm etkenleri ile hem lezzetli hem sağlıklı olduğundan, geleceğin yiyeceği gözüyle bakılabilir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bebeği Uzun Süre Boyunca Emzirmenin Olumlu Etkileri

Bebeği Uzun Süre Boyunca Emzirmenin Olumlu Etkileri Nelerdir?

Genel olarak verilen tavsiyeler de emzirme konusunda tavsiye edilen dönemde genel olarak, ilk ay yalnızca …

Bir yorum

  1. Teşekkür ederim . Kinoa nereden bulabilirim. Normal aktarcılarda bulunur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.