demir-eksikligi-anemisi

Vücutta Demirin Önemi

Diyetinizde yeterli miktarda demir almadıysanız, yalnız değilsiniz. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre demir eksikliği, özellikle çocuklar ve hamile kadınlar arasında küresel olarak en yaygın beslenme eksikliğidir. Gelişmiş ülkelerde yaygın olarak bulunan besleyici eksikliktir. Bu büyük bir problem, çünkü mineral vücudumuzun günlük işleyişinde çok önemli roller oynuyor.

Demir, vücut tarafından akciğerlerden kaslarımıza ve diğer organlarımıza oksijen taşıyan alyuvar hücrelerinde hemoglobinin oluşumuna yardımcı olmak için vücut tarafından kullanılır. Kan hücreleri aynı zamanda vücudun diğer bölgelerindeki karbondioksidi vücuttan havaya soluduğumuz akciğerlere taşımak için hemoglobin kullanırlar. Artı, vücudun bazı hormonlarını ve bağ dokusunu yapmak için demir gerekir.

demir eksikliğine bağlı anemi

Vücuda yeterli demir alamıyorsanız, demir eksikliği anemisi  (veya sadece anemi) olarak adlandırılan bir durum, kan hücrelerinizin dokularınızın ve organlarınızın ihtiyacı olan oksijeni vermesini zorlaştırıyor. Fark edeceğiniz belirtiler arasında, yorgun veya enerji alamayan, mide bulantısı olan, konsantre olmayı veya bazı şeyleri hatırlamakta güçlük çeken, vücut sıcaklığınızı düzenleyen sorunlar yaşayan veya kolayca enfeksiyonları yakalayan, hasta gibi hissetme gibi belirtileri olan bu durumlar etkenler arasında yer alabilir.

Ne kadar demir almalıyım? Günde 19 ila 50 yaş arasındaki kadınların günde 18 miligram (mg) demir alması ve hamile olduklarında 27 mg ağırlığa sahip olması gerekir. (Hamileyken vücudunuzdaki kan miktarı artar, çünkü kendi vücudunuzun yanı sıra bebeğin organlarına oksijen de gönderirsiniz, bu da daha fazla demir gerektirir.) 50 yaşın üzerindeki kadınlar daha az demir ister. Günde sadece 8 mg demir alan kadınlardan örnekle menstrüasyon durduktan sonra daha az miktarda demir gerekir. 19 yaş ve üstündeki erkekler her gün 8 mg demir almalıdır ve Ulusal Sağlık Enstitüsünün tavsiyelerine göre, çocuklar ve bebeklerin yaşlarına bağlı olarak günde 7 ila 15 mg arasında demir ihtiyacı var. (Not: Farkında olmadan çok fazla demir alabilirsiniz. Gençler ve yetişkinler için günde 45 mg’ı, 13 ve daha küçük çocuklar için günde 40 mg’ı aşmayın.)

Demir barındıran yiyeceklere örnek verecek olursak, ıspanak ve kabak çekirdeğinden tahkim edilmiş hububatlara ve kırmızı ete kadar birçok yaygın gıdanın demir oranının yüksek olması bizim için bir ilaçtır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …