WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

“Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçtan uca şifreleme ile korunmaktadır. Daha fazla bilgi için dokunun.” WhatsApp güncellemesiyle konuşmalarımızda,  yukarıdaki mesaj belirdi. 31 Mart 2016’da gelen bu güncelleme ile WhatsApp konuşmalarımız şifrelenerek daha güvenli hale getirildi.

WhatsApp, Open Whisper Systems ile ortaklaşa geliştirdiği uçtan uca şifreleme(End to End Encryption) için 1,5 yıldır çalışıyordu. Bu şifreleme sayesinde kişisel mesajlarımız 3. şahısların eline geçmeyecek. Devlet ya da üçüncü şahısları geçin, WhatsApp dahi sizin mesajlarınıza ulaşamayacak.

Whatsapp-uçtan-uca-şifreleme-696x384

Uçtan uca şifreleme sayesinde güvenilir olduğunu kanıtlayan WhatsApp’ın bu güncellemesine olumlu yaklaşmayanlar da var. Örneğin İngilterede’ki siyasetçiler, milli güvenlik sebebiyle mesajların okunmasına izin verecek bir açık(backdoor) bırakılmasını istemiş.

Günümüzde bir milyar kullanıcı sayısını aşmış olan WhatsApp, gizliliğe verdiği önemi daha da geliştirerek, başka alanlara da eklemeyi düşündüklerini dile getirdi.

5704d012c03c0e4438bb6f35

Uçtan uca Şifreleme Nasıl Çalışır?

Yolladığınız mesaj bir kilit ile güvence altına alınır. Kilidi açıp mesajı okumak için gerekli anahtar sadece sizde ve gönderdiğiniz kişide bulunur. Ek bir güvenlik önlemi olarak, her mesaj ile bu kilit değişir. Mesajlarınızı güvene almak için bir ayar açmaya veya özel gizli sohbetler oluşturmaya gerek yoktur.

WhatsApp’ın güncel sürümünü kullanıyorsanız, uçtan uca şifreleme yapabilirsiniz. Fakat bu özelliğin çalışabilmesi için, karşınızdaki kişinin de WhatsApp uygulamasının güncel olması gerekmektedir.

“WhatsApp için İpuçları” adlı konumu incelemek için tıklayınız.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

profilo

İstanbul’un Her Noktasıa Aynı Gün PROFİLO Servisi

Profilo kalitesine sahip ürünlerinizden memnun olabilirsiniz ancak bu memnuniyet bir ömür sürecek diye bir şey …