William Shakespeare Kimdir?

William Shakespeare, 1564 yılında doğmuştur. Vaftiz tarihi 26 Nisan 1564’tür, fakat doğum tarihi bilinmemektedir. Babası Snitterfield’lı belediye meclisi üyesi ve deri tüccarı John Shakespeare’dir. Annesi ise zengin bir çiftçi kızı olan Mary Arden’dir. Sekiz kardeştir. Fakat beşi ölmüş ve geriye kalan üç kardeşin en büyüğü olmuştur.

İlkokul yıllarında, çoğunlukla Latince eğitim veren bir okuldan mezun olmuştur. 18 yaşına geldiğinden, kendisinden 8 yaş büyük olan, Anne Hathaway ile evlenmiştir. 26 Mayıs 1583’te en büyük kızı olan Susanna’nın vaftizi gerçekleşmiştir. Daha sonra ikiz olan Hamnet ve Judith dünyaya gelmiştir. Bilinmeyen sebeplerden dolayı, Hamnet 11 yaşında ölmüştür.

1585-1592 yılları arası bilginler tarafından, “Shakespeare’nin Kayıp Yılları” olarak bilinir.

Shakespeare’in ne zaman yazmaya başladığı bilinmemektedir. Ama performansların çağdaş ima ve kayıtları birçok oyununun 1592’de Londra sahnesinde olduğunu göstermektedir.

Dünyada şair ve tiyatro yazarı olarak seçkin bir yere sahip olan Shakespeare, İngiltere’nin en büyük şair ve tiyatro yazarı ünvanına sahiptir. Bıraktığı eserleri sayesinde bu üne kavuşan William Shakespeare, yaşadığı dönemde bu ün ve şöhreti geç kazanmıştır.

Şair ve tiyatro yazarı William Shakespeare, elde ettiği geliri gayrimenkul olarak değerlendirmiş ve emlak zenginleri arasına girmiştir. 1610 yılında Stratfort’a dönmüştür. Ölmeden ölce doğduğu yer olan Stratfort’a dönen Shakespeare, 23 Nisan 1616 yılında ölmüştür.

Beğenilen Eserlerinden Bazıları

Romeo ve Juliet , VI. Henry, Titus Andronicus, Hırçın Kız , II. Richard, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Veronalı İki, Centilmen , Kral Kohn, VI. Henry, Nasıl Hoşunuza Giderse, On İki Gece , Windsor un Şen Kadınları, Venedik Taciri, Hamlet, Othello, Jül Sezar, Troilus ve Cressida, Kral Lear, Machbeht, Ölçüye Ölçü, Cymbeline, Antonius ve Cleopatra, Coriolan, Atinalı Timon, Kış Masalı, Fırtına, VIII. Henry

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

altın elbiseli adam

Altın Elbiseli Adam Kimdir?

Altın Elbiseli Adam; altın gibi bir kalbi olan Barkın Bayoğlu… Motosiklet camiasının önde gelen duayen …