Windows 10 Dokunmatik Yüzey – TouchPad Kapatmak

Çoğunlukla dizüstü bilgisayarlarda bulunan, farenin olmadığı durumlarda iş gören, bunun haricinde pek de işlevsel olmayan dokunmatik yüzey alanı, yani touchpad windows 10’da nasıl kapatılır? Touchpad, ayun oynarken, film izlerken vb. durumlarda çoğunlukla elimizin kaydığı, genelde sinir bozucu durumlar yaratan bir donanımdan öteye gitmiyor bence. Bu durumun önüne geçebilmek için, bazı anlarda touchpad’i kapatmak isteyebilirsiniz.

Touchpad’i Geçici Olaran Kapatmak – Açmak

Dizüstü bilgisayarlarda, masaüstü bilgisayarlara göre farklı fonksiyonlar için tasarlanmış Fn tuşu bulunur. Bu tuş, çoğunlukla fonksiyon tuşları(F1-F2-F3….F12) ile birlikte kullanılır. Uyku, ekranı kapatmak, ekranı değiştirmek gibi işlevsel özellikler dizüstüne bu tuşla eklenmiştir. Kullanımı Fn+Fonksiyon tuşu(F1-F2….F12) şeklindedir. Ayrıca bu özellik, klavye üzerinde resimlerle desteklenmiştir(Genelde Fn tuşu fonksiyonları farklı renklerle klavyede belirtilir)

Touchpad’i geçici olarak kapatmak için de Fn tuşu fonksiyonu kullanılabilir. Dizüstü bilgisayarlarda, markadan markaya değişiklik gösterir. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, touchpad kenarları yumuşatılmış dörtgen bir şekil olarak görülür. Örneğin aşağıdaki dizüstü bilgisayarı örneğinde, Fn+F9 tuşu touchpad’i kapatır. Bu kapanma, bilgisayarı yeniden başlatana kadar devam eder. Bilgisayarı kapatıp-açtığınızda touchpad yine çalışacaktır.

Not: Tekrar touchpadi etkinleştirmek için Fn+F9 tuşuna basılabilir.(Bu aşağıdaki örnek PC için geçerlidir) Örneğin benim dizüstü bilgisayarımda bu kombinasyon Fn+F6 şeklindedir…

touchpad kapatmak

Windows 10’da Touchpad’i Tamamen Kapatmak

Windows 10 işletim sisteminde dokunmatik yüzeyi(touchpad) kapatmak için yapmanız gereken ilk olarak Başlat‘ı açıp Ayarlar’a girmektir.(Kısayolu Windows tuşu + I )

Ekran Görüntüsü (46)

Daha sonra Cihazlar‘a tıklayarak Fare ve dokunmatik yüzey açılmalıdır.

Ekran Görüntüsü (47)

Fare ve dokunmatik yüzey açıldığında Ek fare seçenekleri ekranın altında görünecektir. Buna tıklayarak dokunmatik yüzeyi devre dışı bırakacağınız bölüme erişebilirsiniz. Dokunmatik yüzeyin Etkin olarak belirtildiği bu bölümde, aşağıdaki resimdeki gibi üzerine gelip gçrsz kl(Geçersiz Kıl) butonuna tıklayıp, uygula-tamam butonlarıyla işlemi tamamlarsanız, dokunmatik yüzeyi hayatınızdan çıkarmış olursunuz.

Ekran Görüntüsü (49)

Çoğunlukla oyunlarda çok sinir bozucu durumlara yol açan touchpad windows 10 ‘da bu şekilde tamamen kapatılır. Tekrar açmak için yukarıdaki menüde Etkinleştir seçilmelidir.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Windows 10 Dosya-Klasör Gizleme

Her ne kadar bilgisayara PC(Personal Computer) desek de, bazılarımızın bilgisayarları kişisel değil. Sizler de bilgisayarlarınızı, …