Windows 10 Dosya-Klasör Gizleme

Her ne kadar bilgisayara PC(Personal Computer) desek de, bazılarımızın bilgisayarları kişisel değil. Sizler de bilgisayarlarınızı, annenizle, babanızla, kardeşlerinizle veya arkadaşlarınızla ortak kullanıyorsanız ve onlardan gizlemek istediğiniz dosyalarınız, klasörleriniz varsa bu yazı tam size göre! Windows 10 sürümünde de pek farklılık göstermeyen dosya ve klasör gizleme işlemiyle, seçtiğiniz dosya veya klasörler, bilgisayarınızı kullanan diğer kişilere gösterilmez.

Windows 10 Klasör Gizleme

İlk olarak gizlemek istediğimiz klasörün üzerine sağ tıklayarak özellikler diyoruz.

windows 10 klasör gizleme-1

Genel sekmesinde Gizli olan alanı işaretleyip Tamam diyoruz. Eğer gizlemek istediğiniz klasörün içerisinde başka klasörler de yer alıyorsa, onları da gizleyip gizlemek istemediğimizi soruyor. Değişiklikleri bu klasöre, alt klasörlere ve dosyalara uygulayı işaretleyerek Tamam diyoruz.

windows 10 klasör gizleme

Klasör ortadan kaybolduysa, gizlenmiş demektir.

Eğer silik şekilde görünmeye devam ediyorsa,

Pencerenin sol üstünde yer alan Dosya’ya tıklıyoruz. Açılan bölümde Klasör ve arama seçeneklerini değiştir‘e tıklıyoruz.

Açılan pencerede Görünüm sekmesine gelip, Gizli dosya, klasör veya sürücüleri gösterme‘yi işaretleyip Tamam diyerek pencereyi kapatıyoruz.

Windows 10’da gizlenen dosya ve klasörlerin gizliliğini kaldırmak için, son yaptığınız işlemde Gizli dosya, klasör veya sürücüleri gösterme yerine Gizli dosya, klasör veya sürücüleri göster demeniz yeterlidir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Ekran görüntüsü almak

Windows 10 Ekran Görüntüsü Almak

Windows 10 işletim sisteminde, ekranın fotoğrafını çekmek için yapmanız gerekenleri anlatacağımız bu yazımızda, iki farklı …