Windows 10 Dosya Yedekleme

Windows 10’da bulunan Dosya Geçmişi(File History) ile kişisel dosyalarınızı düzenli olarak yedeklemek mümkün.

Dosya Geçmişi , dosyalarınızın sürümlerini harici bir depolama biriminde saklayabiliyor. Zaman içerisinde dosyalardaki güncellemelerle sürümleriniz değişiyor, ve yeni sürümleriniz ve eski sürümlerinizin olduğu bir kitaplık elde ediyorsunuz.

Örneğin üzerinde çalıştığınız bir dosyada yaptığınız değişiklikten memnun değilseniz, bu dosyanın daha önceki sürümlerine geri döndürerek dosyayı önceki hallerini geri yüklüyebiliyorsunuz. Bunun için Dosya Geçmişi ‘ni açıp dosyanızın önceki sürümünü yüklemeniz yeterli.

Dosya Geçmişi ‘ne ulaşmak için; Ayarlar‘ı açın. Güncelleştirme ve Güvenlik > Yedekleme yolunu takip edin. Bunun ardından harici depolama biriminizi (Harici disk, Flash bellek) bağlayın ve  + düğmesine tıklayın. Bağladığınız harici depolama birimini seçin. Bu ekranda görünen Dosyalarımı otomatik olarak yedekle seçeneği, yedeklemenin otomatik olarak yapılıp yapılmayacağına karar vermenizi sağlıyor.

Windows 10’un Dosya Geçmişi, Kullanıcı klasöründeki tüm klasörleri yedekliyor. Dosya Geçmişi’ne başka klasörler eklemek veya bazılarını çıkarmak isterseniz, aynı ekrandaki Diğer seçenekler bağlantısına tıklayın ve açılan ekranda Bu klasörleri yedekle bölümüne kaydırın. Burada, listenin tepesindeki + düğmesine tıklayarak yeni klasörler ekleyebilir, klasörlere tıklayıp Kaldır düğmesine basarak klasörleri yedeklemenin dışında bırakabilirsiniz.

Dosya Geçmişi etkinse önceki sürümlere geri dönmek için, bir dosyaya sağ tıklayın ve Özellikler‘e tıklayın. Açılan pencerede Önceki sürümler sekmesine tıklayın. Buradan dosyanızın yedeklenmiş önceki sürümlerine ulaşabilir ve dilerseniz kolayca geri yükleyebilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Windows 10 Dosya-Klasör Gizleme

Her ne kadar bilgisayara PC(Personal Computer) desek de, bazılarımızın bilgisayarları kişisel değil. Sizler de bilgisayarlarınızı, …