windows 10 güncelleme tamamen kapatma

Windows 10 Güncellemelerini Tamamen Kapatmak

Microsoft Windows’un güncelleme servisi olan Windows Update, özellikle Windows 10 işletim sistemine çok fazla güncelleme sunmaktadır. Bu güncellemeler, alakasız zamanlarda ortaya çıkarak sinirlerin alt-üst olmasına sebep olabilmektedir. Hatta Windows işletim sisteminin eski versiyonlarında rahatlıkla kapatılabilirken Windows 10’da resmen gizli saklı durumdadır. Bu güncellemeleri tamamen kapatmak, bir daha görmek istemeyenler için resimli olarak windows 10 güncellemelerini tamamen kapatmayı anlatacağım.

Windows 10 Update Tamamen Kapatmak

Bilgisayarınızdan bir hizmet silerek gerçekleştireceğimiz bu işlem geri alınabilir. Yani daha sonra tekrar bu hizmetin geri yüklenmesini sağlayabilirsiniz.(Yazımızın sonunda ondan da bahsedeceğim) Hemen resimli anlatıma geçiyorum…

İlk olarak bilgisayarınızda CTRL+ESC, Windows veya ekranın sol altındaki pencere ikonuna basarak Başlangıç‘ı açın. Başlangıç’ı açtıktan sonra klavyeden cmd yazın. cmd yazınca ekranda beliren komut istemine sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştır‘a tıklayın. Karşınıza gelen onay ekranınını her zaman olduğu gibi evet diyerek geçin.

windows 10 güncelleme kapatmak
MS-DOS’u yönetici olarak açın. Yoksa hizmet silme işlemi yapılamayabilir.

Komut İstemi denen MS-DOS satırına sc delete wuauserv yazarak enter tuşuna bastığınızda wuauserv hizmeti kaldırılmış olacak. Bu servis Windows Update yani güncellemelerin yüklenmesini sağlar. Diğer servis silme işlemleri için de kullanacağınız kod sc delete ile başlar. Yani sc delete hizmet adı şeklindedir.

windows 10 güncellemelerini kapatmak

İşlem bu kadar basittir. Bu kod ile bilgisayarınızdaki Windows Update hizmeti devreye girmeyecektir. İlgili servisin adını nerden öğrendiğimize de kısaca deyineyim. windows+r tuşuyla çalıştırı açıp services.msc yazıp çalıştırdığınızda servislerin açıldığını göreceksiniz. Burada windows update i bulup çift tıkladığınızda servis adının wuauserv olduğunu göreceksiniz.(Yukarıdaki adım ile sildikten sonra bu hizmeti görememeniz normaldir.)

Tekrar güncelleme hizmetini çalıştırmak istediğinizde servisin tekrar yüklenmesi gerekecek. Bunun için sc \\Bilgisayar Adı create NewService binpath= c:\windows\system32\wuauserv.exe komutunu kullanabilirsiniz. Bilgisayar Adı  yazan bölüme kendi bilgisayarınızın adını girin.(Yukarıdaki resimde bilgisayarın adı Selim örneğin)

Bu yazımızda anlattığım adımları uygulayarak Windows 10’un olur-olmaz güncellemelerinden ebediyen kurtulmuş olacaksınız. Aklınıza takılan konuyla alakalı her hangi bir soruyu veya sorunu yorum ile bizlere iletebilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Ekran görüntüsü almak

Windows 10 Ekran Görüntüsü Almak

Windows 10 işletim sisteminde, ekranın fotoğrafını çekmek için yapmanız gerekenleri anlatacağımız bu yazımızda, iki farklı …