Windows 10’u USB veya DVD’ye Kurmak

Windows 10 geçtiğimiz günlerde bilgisayarlarımıza girdi. Windows 10’u çeşitli şekillerde kurmak mümkün. Ancak temiz bir formattan sonra kurmak istiyorsanız sizlere önereceğim yöntemi kullanmanızı öneririm. Ayrıca bu yöntemle Kendi Windows 10 DVD’nizi veya USB flaş diskinizi oluşturabilirsiniz.

Kurulum DVD’si veya USB çubuğu, üzerinde işletim sistemi yüklü olmayan bir makineye kurulum yaparken işe yarayabileceği gibi, Windows’unuz çalışmayacak hale gelirse faydalı olabilir.

USB flaş diske kurulum yapacaksanız 4 gb. bir diske ihtiyacınız var. Diğer seçenek ise boş bir DVD ve DVD RW’ye ihtiyacınız olacak.

Ayrıca windows 7 USB DVD Tool ile de indireceğiniz ISO dosyasını başlangıçta açılabilir hale getirmek için kullanacağız.

ISO dosyası, temel olarak DVD veya USB diske yazacağınız kurulum verilerinin sürücü üzerinde nasıl duracağını gösteren bir dosyadır. Buraya tıklayarak Microsoft web sitesi üzerinden ISO dosyasını indirin.

 


1

İndirdiğimiz windows 7 USB DVD Tool programını açıyoruz ve Microsoft’un web sitesinden indirmiş olduğumuz ISO dosyasını seçiyoruz. Ardından next butonuna tıklıyoruz

2

 

Bu adımda ise USB’ye kurulum yapacaksanız USB device, DVD’ye kurulum yapacaksanız DVD etiketli butona tıklıyoruz.

3

 

Begin copying’e basarak kurulumu gerçekleştiriyoruz.Bunun ardından bilgisayarınıza reset atarak aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmekte.

Bilgisayarınızı açılışta DVD veya USB’den başlatmak için boot seçeneklerine girip First Boot Device ayarını değiştirmeniz gerekmekte. (Genelde F2 veya F12 ile boot seçenekleri ekranına gelebilirsiniz)

Windows 10 kurulum ekranı açıldığında dil ayarlarınızı yapın ve “Şimdi yükle” düğmesine tıklayın.

1

 

Bu adımda Yükselt/Upgrade ve özel yükleme/custom install seçenekleri gelecek. Eğer Windows 7,8 veya 8.1’in üstüne kurarak güncelleme yapacaksanız Yükselt’i seçin.

Yeni bir bilgisayarınız varsa ve temiz yükleme yapmak istiyorsanız, Özel’e tıklayın. Bir sonraki ekranda diskinizdeki bölümler gösterilecek. Üzerinde işletim sistemi yüklü olmayan, henüz toplanmış bir bilgisayarınız varsa “ayrılmamış alan” bölümüne tıklayın ve bir sonraki adıma geçin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra yeni, temiz bir masaüstü sizi bekliyor olacak. Kurulum tamamlandıktan sonra Windows’u etkinleştirmek için ürün anahtarınızı girmeniz gerekebileceğini söyleyelim.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Windows 10 Dosya-Klasör Gizleme

Her ne kadar bilgisayara PC(Personal Computer) desek de, bazılarımızın bilgisayarları kişisel değil. Sizler de bilgisayarlarınızı, …