WordPress ve Joomla arasındaki Farklar

Öncelikle içerik yönetim sisteminin ne olduğunu bilmek gerekir. İçerik yönetim sistemi, herhangi kodlama bilgisi olmadan web sitesi yönetimine izin veren sistemlerdir. wordpress ve joomla, bu içerik yönetim sistemlerinden ikisidir.(üçüncü bileşen drupal’dır.Konumuzla alakası yoktur :)) Joomla!, eski adıyla mambo olan içerik yönetim sistemlerinden birisidir.

WordPress ise, ilk zamanlarda Blogger tarzında bloglar yapılmasını amaçlıyordu. Getirdiği yenilikler sayesinde içerik yönetim sistemlerinden birisi haline geldi.

wordpress-vs-joomla

WordPress ve Joomla!

  • Kullanım kolaylığı açısından WordPress, Joomla’dan bir adım öndedir. WordPress’in kullanımı düz bir şekildedir, herhangi bir eklenti gerektirmeksizin sitenizi kurabilir ve yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Bu konuda ekstra bir çaba sarf etmezsiniz ve arama motorları açısından ekstra ayar yapmanıza gerek kalmaz. WordPress bu konuda size yeteri kadar kolaylık sağlar ancak Joomla’da durum biraz daha karışık olabilir.
  • Sitenizin kuruluş amacı blog ise WordPress; firma veya kapsamlı bir site oluşturulması ise Joomla sizin için daha kullanışlı olacaktır.
  • WordPress’i öğrenmek Joomla’yı öğrenmekten çok daha kolaydır. Bu hem teknik meseleler açısından hem de kullanıcı dostu bir yapısı olduğundan bu şekildedir. Eğer üzerinde uzmanlaşmak istediğiniz bir içerik yönetim sistemi arıyorsanız ve öğrenimi kolay olsun istiyorsanız WordPresstercih etmeniz gereken içerik yönetim sistemidir.
  • Joomla çok daha esnektir ve yeteri kadar bilgi sahibiyseniz dilediğiniz gibi bir site tasarımı ortaya çıkarabilirsiniz. WordPress’in ise dizayn konusunda bazı taslakları bulunmaktadır ve bu taslakların dışına pek çıkılmaz.
  • Eğer SEO açısından bilgiliyseniz ve ekstra ayarlarla uğraşırım diyorsanız Joomla tercih etmeniz de hiçbir sakınca yok. Fakat ekstra ayarlar benim canımı sıkıyor diyorsanız WordPress sizin için ideal tercih olacaktır.

Eklentiler arasındaki Farklılıklar

Bu konuyu farklı bir başlık altında toplamayı uygun gördüm. İçerik yönetim sistemi(Cms)’nin temellerini atan önceliklerinden birisi de eklentilerdir. Eklentiler yardımıyla kodlama bilgisine gerek olmadan gerekli değişiklikleri, özellikleri, uygulamaları sitenize ekleyebilirsiniz.

WordPress’te eklentiler Plugin olarak adlandırılırlar. WordPress’in eklenti yelpazesi oldukça geniştir ancak işe yarar eklentiler kadar işinize yaramayan ve sunuculara gereksiz yere ekstra yük bindiren eklentiler de bulunmaktadır. WordPress’te eklentiler konusunda seçici ve bilgili olmalısınız. Ne kullandığınızı çok iyi bilmelisiniz. Aksi taktirde sunucu hizmeti aldığınız yer ile sitenizin yavaş olduğuna yönelik iletişim kurduğunuzda “Sitenizde kurulu eklentilerden bazıları sunucuya çok fazla sayıda istek gönderiyor. Bu yüzden siteniz kilitleniyor.” şeklinde bir cevap alabilirsiniz.

WordPress‘in eklentiler konusunda diğer bir problemi ise olası güncellemeler sonrasında tüm sistemi çökertmesidir. Bu önceki zamanlarda çok sık yaşanan bir durumdu. Zaman geçtikçe azalan bir problem olarak gözükse bile WordPress her çekirdek güncellemesi aldığında devre dışı kalan eklentiler, çalışıyor gözüktüğü halde aslında çalışmayan eklentiler veya sitenin tamamını bir şekilde karıştıran eklentiler ile karşılaşabilirsiniz.

Joomla‘da eklentiler üç farklı türde gözükmektedir. Component, Plugin ve Module şeklinde üç tür eklenti vardır ve bunların hepsi Extension olarak adlandırılır. Joomla’nın eklentileri WordPress kadar sorunlu değildir ancak benzer şekilde eklenti seçerken oldukça seçici davranmalı, önünüze gelen her eklentiyi sisteme kurmaktan kaçınmalısınız.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

WordPress AMP Sayfasına Adsense Reklam Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Google’ın mobil cihazlar için uyguladığı hızlandırma tekniği olan AMP(Accelerated Mobile Pages) gün geçtikçe site sahipleri …