seo uyumlu makale

WordPress Kalıcı Bağlantılar Ayarı

Merhaba arkadaşlar. WordPress bilindiği gibi arama motorları tarafından çok sevilen bir sistem. SEO için biçilmiş kaftan. İçerisindeki anlaşılır araçlar sayesinde kullanımı gerçekten çok kolay. Bu konumuzda da SEO açısından önemli bir konuya değinmek istiyorum. WordPress ve SEO denildiğinde aklımıza ilk gelen, yazdığımız makalelerin bağlantı isimleridir. En önemli SEO ayarını yaptığımız araç ise şüphesiz wordpress’in kişiselleştirmemize imkan sağladığı Kalıcı Bağlantı ayarlarıdır.

WordPress Kalıcı Bağlantılar ayarıı admin panelde Ayarlar sekmesinde Kalıcı Bağlantılar linkinden yapılır. Bu linke girdiğinizde kişiselleştirebileceğimiz bağlantı ayarları çıkar.

kalicibaglanti

Bu adımlar ile Kalıcı Bağlantılar’a giriş yaptığımızda karşımıza çıkan ekranda çeşitli seçenekler WordPress tarafından sunulmuştur. Benim kullandığım özel yapıdır. /%postname%.html  şeklinde bir kalıcı bağlantı ayarım var. Siz de bunu kullanabilirsiniz.

Bir Örnekle yukarıdaki /%postname%.html açıklamak istiyorum…

Örneğin merhaba dünya adında bir yazımız var. Bu yazının bağlantısına tıkladığımızda adres çubuğunda www.bilgirehberi.net/merhaba-dunya.html görürüz.

Kişiselleştirmeyi arttırmak adına özel yapı için kullanacağınız kodlar aşağıda bilginize sunulmuştur.

1
%monthnum%

Konu bağlantısında eklenen ayı gösterir. 07

1
%day%

Konu bağlantısında eklenen günü gösterir. 31

1
%year%

Konu bağlantısında eklenen yılı gösterir. 2015

1
%hour%

Konu bağlantısında eklenen saati gösterir. 16  / Bu alan için dakika da eklemek isterseniz %minute% değerini kullanabilirsiniz.

%post_id%

Konu bağlantısında konu numarasını gösterir. 248

1
%postname%

Konu bağlantısında konu başlığını gösterir. wordpress-kalici-baglantilar-ayari

1
%category%

Konunun yer aldığı kategori ismini gösterir. SEO

1
%author%

Konu yazarını gösterir. admin

Bu değerleri kullanırken isterseniz her değerden sonra /  koyabilirsiniz ya da bu seçim size kalmış. Uzantı olarakta dilediğiniz uzantıyı seçebilirsiniz. .html .htm .php .x .y  gibi. Ancak dikkat etmeniz gereken püf nokta şurasıdır. Link yapınız ne kadar özgün olursa SEO için o kadar faydalı olacaktır.

kalicibaglanti3

Benim kullandığım özel yapı yukarıdaki resimde görünen gibidir. İsteğe Bağlı olarak Kategori Temeli ve Etiket Temeli’ni de değiştirebilirsiniz.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Seo Terimleri Sözlüğü

SEO terimleri, bu sektörün yurt dışı kaynaklı bir sektör olduğundan, SEO sektörünün içeriğindeki terimler ve …