WordPress Kullanıcı Yetkileri ve Seviyeleri

WordPress Dünya üzerinde çok fazla kullanıcısı olan içerik yönetim sistemlerindendir. WordPress sisteminde üyelik yetkileri mevcut. Bu bağlamda, wordpress sitemizde kimin hangi içerikleri yönetebileceğine karar vermemiz mümkün.Gerek işlevselliğini kavramak için, gerek güvenlik konusunda kullanıcı yetkilerini ve işlevselliklerini sizlere aktaracağım.

WordPress Kullanıcı Yetkileri Ve Seviyeleri

  • Abone: Adından da belli olabileceği gibi, oldukça kısıtlı bir kullanıcı seviyesidir. Hâli ile sahip olduğu yetkiler de bir o kadar sınırlıdır. Web sitenizde, yalnızca yorum gönderebilirler. Yani yorum formu kullanıyorsanız, mevcut ziyaretçilerinizin, varsayılan olarak bu yetki seviyesine sahip olduğu dile getirilebilmektedir. Güvenlik açısından hiçbir sorun teşkil etmeyecek bir yetkilendirme seçeneği olup; herhangi bir şekilde yazı gönderme vb. gerçekleştiremez.
  • İçerik Sağlayıcı: Bu kullanıcı seviyesinde, ilgili kullanıcı, dilediği gibi yazabilir ve yazılarına görsel ekleyebilir. Ancak yazılarını kendi istediği gibi yayımlayamaz. Yani yazılarını yayımlamak için, daha yetkili bir kullanıcı grubunun iznine ihtiyaç duyar. Dolayısı ile, yazıları incelemeden yayımlamıyorsanız, bu kullanıcı seviyesini düşünebilirsiniz.
  • Yazar: Bu yetki ise, ilgili kullanıcıya, biraz daha rahat oyun alanı sunar. Yani yazılarını onaya ihtiyaç duymadan yayımlayabileceği gibi; yorumları da direkt, onaysız bir biçimde, yayımlanır. Ek olarak, kendi yazılarını istediği gibi kaldırma veya düzenleme yetkisine de sahiptir.
  • Editör: Yönetici’den sonra en çok yetkiye sahip kullanıcı grubudur. Yani yorumları düzenleyebilir, yazıları yayımlayabilir ve istediği şekilde sayfaları, bağlantıları veya kategorileri düzenleme yetkisine sahiptir. Bu bağlamda, çok güvendiğiniz ilgili kullanıcı için, bu tip bir yetki düşünebilirsiniz. Çok geniş bir yetki yelpazesine sahip olduğu için, bu yetkiyi vereceğiniz ilgili kullanıcıyı iyi tanımanızda fayda var.
  • Yönetici: Eklentilerden, tüm mevcut operasyonlara kadar, düzenleme ve kaldırma yetkisine sahiptir. WordPress ile varsayılan gelen “admin” kullanıcısına ait tüm yetkiler olarak dile getirilebilmektedir. Dolayısı ile her şeyi yapma hakkına sahip olduğu için, bu yetkiyi vermek istediğiniz kişiyi daha da dikkatli seçmenizde, güvenlik çerçevesinde, fayda var.

WordPress’de güvenliği sağlamak amacıyla Ayarlar/Genel altında Yeni kullanıcının varsayılan rolü’nün Abone olması önemlidir.

indir

Not: Kullanıcı Yetkileri’ni Kullanıcılar/Tüm kulanıcılar menüsünden düzenleyebilirsiniz.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

WordPress AMP Sayfasına Adsense Reklam Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Google’ın mobil cihazlar için uyguladığı hızlandırma tekniği olan AMP(Accelerated Mobile Pages) gün geçtikçe site sahipleri …