WordPress Yazılarınız Sosyal Medya’da

Sitenizde yayınlanan yazıların eş zamanlı olarak facebook, twitter, google+ gibi sosyal platformlarda bulunması, çevrenizin(arkadaş, eş, dost, beğenen, takip eden vb.) sitenizdeki yazıdan haberdar olmasını sağlayacak. Bu da sitenize doğal backlink sağlamasının yanı sıra, sosyal medya üzerinden hit de getirecek.

Sosyal Medyayı Siteye Bağlamak

Sosyal medya ve site bağlantısını en komplike biçimde Jetpack eklentisi ile sağlayabilirsiniz.

Jetpack Nedir?

Jetpack, ziyaretçi istatisliği, iletişim formu, sosyal medya bağlantıları, wp.me kısa bağlantı linki, mobil görünüm ve daha pek çok aracı kullanmamıza olanak sağlayan eklentidir.

Eklentilerin nasıl kurulacağı hakkında bir bilgiye gereksiniminiz olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden, jatpack’i etkinleştirdikten sonraki aşamaya geçiyorum…

Admin panelindeyseniz sol taraftaki araçlar içerisinde başlangıcın altında Jetpack yazan bir başlık göreceksiniz. Üzerine gelerek jetpack sayfasına tıklayın.

indir (2)

Yukarıdaki ekranda Duyuru bölümündeki Yapılandır butonuna tıklayın.

indir (3)

Yukarıdaki benim Duyuru görünümüm 🙂 Sizler de istediğiniz sosyal medya’yı jetpack ile sitenize bağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Bağlan ile o sosyal medya sitesine yönlenir, oturumunuz açıksa jetpack için onay verirsiniz, değilse de ilk olarak oturum açarsınız 🙂

Bu işlemi yaptıktan sonra sitenizdeki  yazılarınız, eş zamanlı olarak bağladığınız sosyal medya sitesiyle otomatik paylaşılır.

Bu ilişkilendirmeyi kesmek isterseniz yine aynı yol üzerinden Duyuru paneline girerek, bağlamış olduğunuz sosyal medyanın sağındaki çarpıya(x) tıklamanız yeterlidir.

Not: “Sosyal medya ile işim olmaz” diye düşünmeyin. Günümüzdeki kullanıcı kitlesi azımsanamayacak kadar çok. Ve google gibi dev arama motorları sosyal medya üzerinden yönlendirmeleri çok seviyor.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

WordPress AMP Sayfasına Adsense Reklam Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Google’ın mobil cihazlar için uyguladığı hızlandırma tekniği olan AMP(Accelerated Mobile Pages) gün geçtikçe site sahipleri …