Yağ Yakan Yiyecek Tarifleri

Kilo vermek veya mevcut kilonuzu korumak kolay bir süreç değildir ancak hazırlayabileceğiniz bazı pratik tariflerle bu süreci daha da rahat atlatabilirsiniz. Protein, lif ve sağlıklı karbonhidratlarla zengin yiyecekler tüketmek metabolizmayı hızlandırır ve sizi uzun süre tok tutar. Kalori yakan malzemeleri beslenme programınıza adapte ederek gün içerisinde bu yiyeceklerden faydalanmanız sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Aşağıda yağ yakan yiyecek ve içecek listesi bulunmaktadır.

badem fındık ceviz yağ yakma

Badem, Fındık ve Ceviz ile Yağ Yakma

Bu yiyecekler sizi tok tutarak midenizi inceltir. Yapılan araştırmalara göre fındık, badem ve ceviz tüketen kişiler kek yiyenlere göre kendilerini daha uzun süre tok hisseder. Her gün düzenli olarak bu yemişlerden tüketin ancak tuzlanmış olanlardan uzak durun. Çok fazla sodyum tansiyonu çıkarabilir.

protein tozu yağ yakma

Protein Tozu ile Yağ Yakma

Yağ yakan yiyecek olarak biraz farklı gelebilir. Fakat protein tozu sadece spor yapanlar için değildir. İçeriğindeki amino asitler yağı yakar ve kas gelişimini destekler. Yağ yakıcı bir içecek için smoothie’nize iki çay kaşığı protein tozu ekleyin. Çikolatalı içeceklerle protein tozunu karıştırmayın. Onun yerine smoothie’nizi meyveli ve yoğurtlu yapın.

gilaburu-frenk üzümü yağ yakma

Taneli Yemişler ile Yağ Yakma

Çilek, böğürtlen, frenk üzümü, yabanmersini gibi taneli yemişler bol miktarda lif içerir. Bu meyveleri taze olarak tüketmeye dikkat edin. Konserve olarak satılanları sağlığa zararlıdır.

çili biberiyle yağ yakma

Çili Biberiyle Yağ Yakma

Aslında biber çeşitlerinin tümü yağ yakan yiyecek sınıfına girer. Fakat Çili biberi, metabolizmayı diğerlerine nazaran daha fazla hızlandırır. Acıyı seviyorsanız bu biberi sofranızdan eksik etmeyin.

fıstık ezmesiyle yağ yakma

Fıstık Ezmesiyle Yağ Yakma

Bu yiyeceğin yağ yakıcı özelliği olduğunu kim tahmin ederdi ki? Fıstık ezmesinde bol miktarda niyasin bulunur. Bu da karındaki şişliği önler ve sindirime yardımcı olur. Ancak bunu tüketirken porsiyonunuza dikkat etmelisiniz. İçeriğindeki yağ sebebiyle sınırlı bir şekilde tüketmelisiniz. Fıstık ezmesini şekersiz olanlardan satın almanız daha çok fayda getirir.

tam tahıllı besinler
Tam Tahıllı Besinler

Doğru karbonhidrat seçimleri sağlığınız için önemlidir. İçeriğindeki lifler sizi tok tutar. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmeklerden tüketebilirsiniz.

yesil-yaprakli-sebzeler-

Yeşil Sebzelerle Yağ Yakma

İçeriğindeki mineral ve vitaminlerin yanı sıra, düşük kalorili ve lif zengini olması sebebiyle de bu sebzelerden bolca tüketilmesi önemlidir. Öğün öncesinde yiyeceğiniz bir tabak salata ile sonrasında daha küçük porsiyonlar tercih edeceksiniz. Iceberg marulda neredeyse sıfır oranda lif vardır. Onun yerine roka, ıspanak, maydanoz gibi yeşillikleri tercih edin.

yeşil çay ile yağ yakma

Yeşil Çay ile Yağ Yakma

Yeşil çay antioksidan zenginidir, bu da metabolizmanızı hızlandırır. Her gün düzenli olarak bu çaylardan tüketin. Ancak hazır poşette satılanlar yerine kendi kendinize demleyeceğiniz şekilde olandan satın alın. Hazır ürünlerde besin değeri neredeyse yok denecek kadar azdır.

yumurta yağ yakan yiyecek
Yumurta ile Yağ Yakma

Yumurta B12 vitamini içermektedir, bu vitamin yağı metabolize eder. Yapılan araştırmalara göre her gün yumurta tüketenler her gün tüketmeyenlere oranla daha fazla yağ yakmaktadır. Her gün yumurta tüketmeden önce doktorunuzla görüşüp kolesterolünüzü ölçtürün.

zeytinyağı ile yağ yakma

Zeytinyağı ile Yağ Yakma

Herkesin biraz yağa ihtiyacı vardır. Yağ, açlığı kontrol eder. Zeytinyağı veya kanola yağı gibi tekli doymamış yağları tercih edin. Bu yağlar kolesterolünüzü kontrol altında tutacak ve açlık hissinizi giderecektir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …