yakut

Yakut Hakkında Bilgi

Tarih boyunca kıymetli addedilmiş yakut taşı birçok değerli kaplarda, sandıklarda, hançer ve daha nicelerinde süs olarak kullanılmış bir taştır. Saray eşyalarında süs olarak kullanıldığını tarihi eserlerde görmek mümkündür. Eskiden olduğu gibi günümüzde de değerini hiç yitirmemiş, takılarda kullanılmaya devam etmiştir.

Ayrıca maddi değerinin olmasıyla bir manevi değeri de vardır. Nitekim Kuran-ı Kerim’de Allah-u Teala’nın Mahşer’de Müminlere bizatihi okuyacağı Rahman Suresi’nin 58. Ayet-i Kerimesinde zikrettiği 3 değerli taştan biridir. Diğerleri ise: inci ve mercandır.

Bazı İslam eserlerinde Arş’ın da yakuttan yaratıldığı zikredilmiştir.

Diğer bir manevi değeri ise, insan sağlığına olan fiziksel ve psikolojik faydalarıdır. Hepsi yazının devamında yer alacak…

Yakut Taşı Nasıl Bir Taştır?

Yakut denilince akla kırmızı ve bordo renkleri gelir. Yakut taşı kırmızı ve bordo renklerinin tüm çeşitlerini barındıran bir taştır. Dünya üzerinde satılan en pahalı taşlar arasında 2. sırada yer alır. Temiz haldeki bir yakutun kıratı 6 bin dolardır. Camsı yapısıyla saydam ve opak arası bir taştır. 2050 derecede erime noktasına sahip çok dayanıklı yapısıyla yüksek ısılarda renk tonu ve parlaklığı arttırılabilir. Sertlik derecesi ise 9.0’dır. Yakuta kırmızı rengini veren bileşenlerindeki krom ve demir elementidir.

Yakut tarihte ilk defa lazer yapımında kullanılan bir cevherdir. Yakutta bulunan mineraller kullanılarak sentetik yakut üretilebilmektedir. Fiyatlarının düşük olmasıyla kendini belli eden bu doğal olmayan yakutlardan uzak durmak gerekir. Doğada bulunduğu ham hali gösterişsiz ve şekilsizdir.

Yakut Nerede Bulunur?

Yakutun asıl vatanı Pakistan, Afganistan ve Asya’nın Güneydoğusundur. Dünyada en çok yakut çıkarılan yer ise Myanmar’dır (Burma). Ayrıca Amerika ve Avrupa’da da bulunabilmektedir. En kaliteli yakutlar volkanik toprakların bulunduğu arazilerde olurlar.

Yakut Taşının Faydaları

Yakut taşının psikolojik ve fiziksel olarak insan sağlığına bir sürü faydası bulunuyor. Kimisi eski tarihlerde uygulanmış ve sonucunda olumlu etkiler görülerek tespit edilmiştir. Kimisi de hala yararı müşahede edilen faydalı özelliklerdir.

Bu faydaların bir kısmı şöyledir:

 • Beyin Hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır.
 • Düşük tansiyona iyi gelmektedir.
 • Kan hastalığı olan aneminin tedavisinde kullanılır.
 • Kalp hastalıklarına iyi gelir.
 • Dikkat dağınıklığını gidermede, dikkati toplamada faydalıdır.
 • Kas ağrılarına iyi gelir.
 • Kalp kaslarını güçlendirir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Cinsel gücü arttırır. İktidarsızlığı giderir.
 • Psikolojik olarak zorluklarla mücadelede kişiye destek olur.
 • Zehirlenmeden korunmak için kullanılır.
 • Veba hastalıklarından korunmak için kullanılmıştır.
 • Göz sağlığına faydası vardır ve görme bozukluklarını giderebilmektedir.

Sayılan bu faydalar hastalıkların tedavilerinde kullanılmıştır ve kişilerin bu sebeplerle iyileştikleri görülmüştür. Ancak unutmamak gerekir ki yakut taşı tedavilerde vesile olur. Tedaviyi yaratan ise Allah’tır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …