Yaşam Hattı Nedir?

Yaşam hattı, yüksek yerlerde çalışan personelin düşme ihtimalinin bulunduğu tüm yerlere kurulabilen, bu hat üzerinde bağlı olarak çalışan kişilerin olası düşme ihtimaline karşı, en az zararla kurtulmasını sağlayan sistemdir. Bir diğer adı da güvenlik hattıdır. İlk amacı, personelin olası düşmelerini engellemektir. Eğer düşüşün önüne geçilemiyorsa, en az zararla kazayı atlatmasını sağlamaktır.

Yaşam hattı, endüstriyel kullanımın yanında turizm ve eğlence sektöründe de kullanılmaktadır. Eğlence ve macera parkları, lunaparklar vb, gibi tesislerdeki yüksek platformlarda turistlerin, müşterilerin ve çalışanların emniyeti için yaşam hatları tercih edilebilir.

Yaşam hattı, yatay yaşam hattı ve dikey yaşam hattı olarak ikiye ayrılır;

Yatay yaşam hattı

Yatay yaşam hattı, düşme riskinin başladığı, boşluğa yakın kenarlarda montajlanan ray, ya da çelik halat, buna takılan ve ankraj noktalarını geçerken sökülmesine gerek olmayan bir düşme engelleyici ekipman ve paraşüt tipi emniyet kemeri ile arasındaki bir landyard bağlantısından oluşan sistemdir.

Dikey yaşam hattı

Dikey yaşam hattı, merdiven boyunca devam eden ray veya çelik halata takılan özel bir halat yakalayıcı düşme durdurma ekipmanları ve personelin giydiği paraşüt tipi emniyet kemeri ile beraber bir sistemdir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …