Yaşar Kemal Kimdir? İşte Tüm Detaylar!

Asıl adı Kemal Sadık Gökçeli olan yazar 6 Ekim 1923 yılında dünyaya gelmiştir. Kendi anlatımıyla bir Türkmen köyündeki tek Kürt ailenin çocuğu olarak doğup büyümüştür. 91 yıllık hayatı ailesinin Birinci Dünya Savaşı yüzünden göç etmesi nedeniyle Adana’nın Osmaniye ilçesine bağlı Hemite köyünde başlamıştır.

YAZAR YASAR KEMAL’E BOGAZICI UNIVERSITESI TARAFINDAN FAHRI DOKTORA UNVANI VERILECEK.AA

Yaşar Kemal’in Eğitim Hayatı

Ortaokulu son sınıfta terk eden Yaşar Kemal ırgat katipliği, ırgatbaşılık, öğretmen vekilliği, kütüphane memurluğu gibi işlerde çalışmıştır. 17 yaşında başlayan sosyalistliği hayatının sonuna kadar devam etmiştir ve siyasi nedenlerden dolayı 17 yaşında ilk tutukluluğunu yaşamıştır.

yasar-kemal

Yaşar Kemal’in Kitapları

1940-1941 yıllarında Çukurova ve Toroslardan derlediği ağıtlardan oluşan ilk kitabı Ağıtlar, 1943 yılında Adana Halk Evi tarafından yayımlanmıştır. 1944 yılında Kayseri’deki askerliği sırasında Pis Hikaye’yi ; 1950’lerde ise Bebek, Memet ile Memet ve Dükkancı’yı kaleme almıştır. Yazımında çocukluğunun eşkıyalar arasında geçmesinin etkisi büyük olan İnce Memed ilk romanıdır ve yaklaşık kırk dilde çevrilmiştir.

Yaşar Kemal’in Eserleri

Pek çok yapıtında Anadolu’nun efsane ve masallarından faydalanan başarılı yazar Yaşar Kemal, Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ilk Türk yazardır. İnsan ruhunun derinliklerini kavrayışı ve şiirsel anlatımıyla yalnızca Türk romanının değil dünya edebiyatının da önde gelen isimlerinden biridir. Dünya çapında çok sayıda ödül almış başarılı yazar hayatı boyunca iki evlik yapmıştır. 28 Şubat 2015 tarihinde organ yetmezliğiyle hayatını kaybeden yazar Türk Edebiyatı’na çok sayıda eşsiz eser bırakmıştır.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

altın elbiseli adam

Altın Elbiseli Adam Kimdir?

Altın Elbiseli Adam; altın gibi bir kalbi olan Barkın Bayoğlu… Motosiklet camiasının önde gelen duayen …