Yazma Modelleri Sanatının Hikayesi

Köy kokar, çeşit çeşit yazma modelleri eskilerden genci yaşlısıyla süslü oyalı tarihdir. Kimi yazma modelleri ne nakışlı sever, kimide sade takar desenli,allı güllü çiçekli….

Yazma Modelleri ve Kullanımı

Bir yazma nın şekil almış ifadesidir yazma modelleri; kenarları iğne oyası, dantel oyası, boncuk dizilimi ile ve daha bir çok figürlerle bir bütün haline gelip yazma nın modelini ortaya çıkartmasıdır.

Yazma modellerine günümüzde tülbent de denilmektedir. Tül kadar ince olmalarından yada ipliklerin çok sık dokunarak oluşmasından ortaya çıktığı bilinmektedir. Eskiler hâlâ yazma desede her genç kızın çeyizinde binbir çeşit yazma modelleri görmek mümkündür. Bir gelinin çeyizinde yazma modelleri ne kadar çoksa o kadar saygı görür, kültürüne sahip bir brey izlenimi verir.

Belki hiç kullanmasalarda misafire ya da saçları yapılan yemeklere dökülmemesi için herkesin elinin altında bir yazma modeli  bulunur.Kimisi kullanmaya kıyamadıklarımızdan olur, kimisi hatıradır, kimisi kendisinin ilk öğrencesidir.

Eskiyi yeniye dönüştürme gibi özellikleri bulunan kadınların bu alanlarda çok dahi fikirler ortaya çıkardıkları sosyal medya da oluşturdukları geri dönüşüm sayfa ve gruplarında da yazma modelleriyle ilgili tasarımlarını sergileyen kadınlarımızı görmemiz mümkündür.

Yazma Modelleriyle Gelen Ticaret

Günümüzde çok kullanılması sebeplerinden dolayı yazma modelleri tuhafiyelerde, hediyelik eşya satan dükkanlarda, hac eşyaları satan dükkanlarda bulunmaktadır.

Bazı kadınlar bu işi kazanç sistemine dönüştürüp yazma modellerine örnekler yapıp satışa sunarak kendi evlerini geçindirmektedirler. Hatta anlaşmalı olarak belirli tuhafiyeler veya firmalar ile görüşülüp toplu olarak ekip kurulup bu iş daha geniş alanlarda bayanların evlerinde geçirdikleri zamanları değerlendirmelerini sağlamaktadır.

Eskiden bir yazmanın dört kenarına farklı yazma modelleri örnekleri yapılarak saklanır gelecek nesile kalması sağlanırdı örneklerin. Bu gelenek nesillerce devam etmesi sonucu çok değişik yazma modellerini görmek mümkündür. Ve bu nedenle genelde eski örnekler sandık altlarından çıkartılıp yeniler ile kıyaslama bile yapılır.

Yazma ile Gelen Güzellik

Hayatımızda bir nevi eski gelenek bir yandan da yeni nesil şal şeklinde de kullanılan yazma modelleri hiç ölmeyecek bir dekor kıyafetlerimizde, ya da düğünlerde arabaları süsleyen damatların omuzlarına atılan rengarenk güzellikleriyle çoğalmaktadır.

Yazma modelleri geçmişimizin bir simgesi nadide bir parçasıdır. Gerek televizyonlarda köy tarzı dizilerde, gerek bir şarkının mısralarında bizlere hep birşeyler anlatılmış ve geçmişimizi geleceğimize taşımamız konusunda öncülük etmişlerdir.

Ölmeyen gelenek,bitmeyen güzellik yazma modellerini yeni nesillere devredilmesi ile hem kültürel hem de tarihimizin anımsanması için önemlidir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

havlu kenarı

Havlu Kenarı Modelleri Hakkında

Kadın olmak bir başka olgu. Kendi içinde son derece oldukça güzel yönleri var. Kimi kadınlar …