Yel Değirmeni Nedir?

Yel Değirmeni Nedir?

Yel değirmeni, eski zamanlarda kalmakla beraber günümüzde epey nadir olarak çiftlik ve beldelerde kullanılagelen, enerjisini ve gücünü rüzgârın kuvvetinden alan bir makine olarak biliniyor. Rüzgârdan özellikle bolca faydalanması, yel değirmenlerinin bir prototip olarak rüzgar gülüne referans olabileceğini de gösteriyor. Çiftliklerde, su işleri yahut karayı denizden ayırmak gibi etmenlerde bolca kullanılan, mekanik bir güç oluşturabilen yel değirmeni pek çok ülkede hala kullanılagelse de; bunlar, yukarıda belirttiğimiz gibi oldukça “nadir” görülebiliyor. Zira, pek çok çiftlik ve üretim tesisi artık mekanik güç yerine, daha çok elektrik yahut hidrolik gücü tercih ediyorlar. Bu sayede, hem daha ekonomik hem de daha zahmetsiz bir enerji üretimi sağlanabiliyor.

Yel Değirmenleri Nasıl Çalışıyor?

Yel değirmenleri, öncelikle gücünü rüzgârdan alıyor. Rüzgârın ince detaylarla hesaplanması sonucunda konumu belirlenen yel değirmenlerinin, en önemli adımlarından bir tanesi bu. Konumun doğru olmadığı zamanlarda oraya inşa edilen yel değirmenlerinin yeterli enerjiyi üretememesi; boşuna masraf oluşturmakla beraber, çok sıkıntılı bazı durumları da beraberinde getirebiliyor. Bunlar, dönem dönem rüzgârın yeterli olmamasından ötürü enerji kesintisi ve üretimin durması gibi etmenler olabiliyorlar…

Yatay ve dikey olarak iki şekilde inşa edilebilen yel değirmenlerinde, ikinci önemli etmen ise pervaneler. İlk kez 7. yüzyılda kullanılmaya başlanan ve 1800’lerin sonuna doğru üretim tesislerince yayılan yel değirmenlerinde, pervanelerin olabildiğince mühendisler tarafından ve doğru oluşturulması gerekiyor. Pervaneler döndükçe, yel değirmeni de rüzgârın hızına bağlı olarak çalışmaya başlıyor ve bu sirkülasyon kısa sürede enerji üretiminin başlamasına sebebiyet veriyor. Bu rüzgâr gücünün saatte en az 8 kilometre olması gerekiyor. Aksi halde, rüzgârın 8 kilometreyi karşılamadığı durumlarda enerji üretimi değil; yel değirmenlerindeki pervalenerin dönmesi bile imkânsız hale gelebiliyor.

Mekanik gücün geçmişte oldukça önemli olduğu çiftlik ve üretim tesislerinde bolca kullanılan yel değirmenleri, elektrik ve su pompalama işleri için oldukça elverişliydi ancak günümüzde bunlardan neredeyse eser olmadığını söyleyebiliriz. Artık üretim tesisleri daha çok hidrolik yahut elektrik enerjisine dayanan güçlerle çalışmayı tercih ediyorlar. Zira, doğa olaylarının yel değirmenlerini ne zaman çalıştırabileceği ve ne zaman durdurabileceği maalesef muamma.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …