yeni doğan bebeklerde sarılık

Yeni Doğan Bebekler Neden Sarılık Olurlar?

Yeni doğan bebeklerde çoğu kez sıklıkla karşılaştığımız hastalıkların başında sarılık gelir. Sarılık tehlikesiz bir hastalık gibi görünmesine karşın, aslına bakıldığında çok tehlikeli sonuçlar açabilecek çapta bir yeni doğan bebek hastalığıdır. Sarılığın başlıca sebebi kanda gelişen bilirubin pigmentinin çoğalması ile oluşur. Anne karnında da oluşan bu bilirubin pigmentleri, bebek anne karnında iken annenin karaciğeri vasıtasıyla dengelenirler. Fakat bebek anne karnından ayrıldıktan yani doğduktan sonra bilirubin pigmentleri ile bebeğin kendi küçük ve minnacık karaciğeri savaşmaya çalışır. Bu savaş sonucunda bazı bebeklerin karaciğeri bilirubine karşı çıkamaz ve bebekte sarılık oluşmaya başlar.

Yeni doğan bebeklerde sarılık belirtileri nelerdir?

Yeni doğan bebeklerde sarılık belirtilerini birkaç seçenek ile açıklayabiliriz. Genel olarak yeni doğan bebeklerin cildinin sararması belirtilerin en başında gelir. Yeni doğan bebeklerin ilk 1-2 hafta içerisinde sarılık olma ihtimalleri daha fazladır. Sarılık ciltte sarı bir katman oluşması ile başlar. En belirgin belirtilerinden biriside budur.

Yeni doğan bebeklerde sarılık nasıl engellenir?

Yeni doğan bebeklerde genel itibari ile sarılık görünme oranı baya yüksektir. Müdahale edilmediğinde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle sarılığın oluşumunun hissedilmesiyle hemen bir doktora başvurmakta gerekir. Yeni doğan bebeklerde sarılık ile savaşırken ilk öncelikle yapılacak olan bebeğin karnının tok tutulmasıdır. Çünkü bebeğin karnı ne kadar tok olursa o kadar bağırsaklar fazla çalışacağından dolayı, vücutta birikmiş olan bilirubin bağırsaklar vasıtasıyla atılacaktır. Bu işlemden sonra bebeğin karaciğerine binen bilirubin yükü daha azalacağından sarılık olma ihtimali azalacaktır. Bu durumdan sonra sarılığın oranında azalma gözlemlenebilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse yeni doğan bebeklerin karnının sürekli olarak tok kalması sarılıkla savaşmakta bir numaralı çözüm ve etkendir. Yine de sizlerin doktorunuzun tavsiyelerine uyması gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda vardır.

Bebeklerdeki sarılık bulaşıcı mıdır?

Yeni doğan bebeklerinde görülen sarılık bulaşıcı değildir. Sarılık tamamen bebeğin vücudunda gerçekleşir ve bebeğin vücudu tarafından dışarı atılır. Sarılık eşittir, kandaki bilirubin seviyesi de denilebilir. Vücut içerisinde gerçekleşen olgular olduğundan dolayı bulaşıcılık riski pek yoktur.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …