yks

Yeni Sınav Sistemi YKS Hakkında Bilgi

2018 yılında gerçekleşecek olan yüksek öğrenime geçiş sınavında değişiklikler yürürlüğe girecek. Eski sistemde gerçekleştirilen YGS(Yüksek öğrenime geçiş sınavı) ve LYS(Lisans yerleştirme sınavı) yerine YKS(Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) olacak.

Açıklama Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından yapıldı ve 2018 yılında gerçekleştirilecek üniversiteye geçiş için yapılacak olan sınavının adını YKS olarak belirlediklerini açıkladı. İki oturum olarak gerçekleştirilecek olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Haziran ayında bir hafta sonu içerisinde tamamlanacak.

MEB(Milli Eğitim Bakanlığı) müfredatına göre hazırlanacak sınavda Türkçe ve Matematik ağırlıklı olacak. İlk oturum YGS’ye benzer olacak. İlk oturumun içeriği temel lise müfredatını içerecek. İkinci oturumda ise öğrencinin girmek istediği bölümle alakalı alan testleri olacak.

Yapılacak bu değişiklikle birlikte puan türü sayısı 18’den 5’e düşürülecek. Ayrıca oturum sayısı da 6’dan 3’e inecek. Yekta Saraç’ın açıklamasına göre 80 soru olacak. Adayların Temel Yeterlilik Sınavından en az 150 puan alması gerekecek. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzeri olan adaylar lisans bölümlerine yerleşebilecek. 200 ve üzerinde puan alan adaylar, istedikleri takdirde bir sonraki sene de bu puanı kullanabilecekler.

Tüm adayların ilk oturuma katılması zorunlu olacak. İlk oturumda sayısal ve sözel beceri ölçülecek. Temel yeterlilik testinin etkisi %40 olacak. Temel Yeterlilik Testi(TYT), 40 adet Türkçe ve 40 adet Matematik testi içerecek. Cumartesi günü sabah gerçekleştirilecek TYT’nin ilk oturumundan sonra öğle arası verilecek. Öğleden sonra ise Türk dili ve edebiyatı-coğrafya, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri olmak üzere 4  test yer alacak.

Dil sınavıysa Cumartesi günü gerçekleştirilecek 2 oturumun ardından pazar günü gerçekleştirilecek. Yabancı dil sınavı tek oturumdan oluşacak.

temel yeterlilik sınavı

150 puan barajını aşamayan aday Önlisans programlarına dahi yerleşemeyecek. 180 puan ve üzerinde puan alabilen adaylar lisans programlarına yerleşebilecek.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Para kazanma yolları

Evde Ne Tür İşler Yaparak Para Kazanılabilir

Para kazanma yolları o kadar çok ki, kişi sadece kendisine uygun yolun hangisi olduğunu bulmak …