Yer Elması Nedir? Yer Elmasının Faydaları Nelerdir?

Yer Elması Nedir?

Birçok kişinin konuşmalarında sıfat görevinde kullandığı yer elması aslında sağlığımıza oldukça faydalı bir bileşikgiller elemanıdır. Ana vatanı Amerika topraklarıdır ancak ülkemizde de yetişmektedir. Yer elması nedir diye merak edenlere yönelik hazırladığımız bu yazı rehber niteliği taşımaktadır.

Yer elması dendiğinde çoğu insanın aklına meyve gelebilir. Yer elması bir sebzedir ve sağlığımıza oldukça faydalı yönleri vardır. Görünüm olarak turba benzeyebilir. Tadı da onu andırabilir ancak tamamen kendine özgü yetişme ve hazırlanış biçimleri vardır. Yer elmasının yemekleri yapılabildiği gibi salatalarda da kullanılabilmektedir. Özellikle zeytinyağı ile hazırlanan yemekleri enfes bir tada sahiptir. Yetişme dönemi bir havucu, toplanma şekli ise patatesi anımsatabilir. Toprak altında bulunan kısmı olgunluk seviyesine ulaştığında toplanır ve sofralarımıza ulaştırılır. Bu bitkinin boyu standart bir insanın uzunluğuna eşit olabilir. Çiçekli kısmı özellikle papatyaya benzetilebilir.

Yer Elmasının Faydaları Nelerdir?

Yer elması bir çok şeker hastasına tavsiye edilen bir sebzedir. Hiç nişasta bulunmaması onu aynı zamanda şeker hastalarının tüketebileceği ideal bir sebze yapmaktadır. Çok düşük besin değerine ve kaloriye sahip olması nedeniyle diyetlerin vazgeçilmezlerinden biri halindedir. Tat bakımından benzediği sebze turptur. Görünüm bakımından ve yetiştirilme şekli ile de patatesi andırabilir. Bu sebzenin vücut sağlığımıza birçok katkısı ve faydası vardır. Yer elmasının faydaları nelerdir sorusunu cevaplandıracağımız bu yazının devamı oldukça faydalı bilgiler içermektedir.

Cinsel yönden kendilerini yetersiz hissedenlerin ilk başvurması gereken sebzedir zira cinsel gücü artırıcı özelliği bulunur.

Cilt sağlığına ve görünümüne de oldukça faydalıdır. Cildin pürüzsüz ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır.

Saçlarının kuvvetsiz olduğunu düşünenler yer elmasını denemelidir. Yer elmasını haşladıktan sonra çıkan suyu saçlarınıza ve saç diplerinize sürmeniz tellerinizin daha da kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda gürleştirici bir etkisi de vardır.

Şeker hastalarına önerilen besinlerin başında gelmektedir. İçerisinde nişasta ve şeker bulunmaması özelliği ile diyabet hastalarına iyi gelmektedir.

Yer elmasının bir diğer özelliği ise kabızlık sorunu ile başa çıkmasıdır. Boşaltım yollarını denetler ve hiçbir sorun yaşamanıza izin vermez.

Yer elması vücut direncini artırıcı bir özelliğe sahiptir. Özellikle bağışıklık sistemine olan faydaları ile bilinmektedir.

Öksürük problemine de iyi gelmektedir. Göğüs yolları enfeksiyonları ile mücadele edebilir.

Hemoroitlerle savaşır ve iyileşmesine çok büyük yardımcı olur.

Kansızlık önleyici bir yapısı vardır. Bunu bünyesinde barındırdığı besin değerlerine borçludur.

Birçok iç organın çalışmasını düzene sokmaktadır. Bu organların başında böbrek, safra ve pankreas gelmektedir.

Romatizma ağrılarına çok iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda kronik ağrılara da iyi gelmektedir.

Diyetlerin vazgeçilmezlerinden biridir. Öyle ki sahip olduğu çok düşük kalori nedeniyle spordan sonra tüketilebilecek en etkili bitkidir. Zayıflamaya çok büyük etkisi vardır.

Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde oluşan şişlikler yer elması ile geçirilebilir. Bunun için bir kaç adet yer elmasını haşlamalı ve lapa haline getirmelisiniz. Hazırladığınız bu lapayı şiş olan bölgelere koymalı ve bir süre beklemelisiniz. Etkisini kısa bir sürede gösterecektir.

Yer elması aynı zamanda yeni annelerin sütlerinin artmasına katkı sağlamaktadır. Bu konuda annelerin yer elması tüketmesi oldukça faydalı olacaktır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …