yeşil kahvenin faydaları
yeşil kahvenin faydaları

Yeşil Kahvenin Faydaları

Arap kahvesinin kurutulmuş tohumlarından elde edilen yeşil kahvenin faydaları arasında en bilineni içeriğinde yer alan antioksidanlardır. Genel vücut sağlığı için çok faydalı olan yeşil kahve metabolizmanın hızlanmasında, iştahın azalmasında, yağ yakımını arttırmada, kan dolaşımının sağlıklı olmasında ve kolesterol seviyelerinin dengelenmesinde yeşil kahvenin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Yeşil Kahvenin Faydaları

Yaşlanmayı Yavaşlatır: Kavrulmadan hazırlanan yeşil kahvede bulunan antioksidanlar kendini koruduğu için cilt sağlığının daha aktif olmasını sağlar. Kırışık görünümünün azalmasına yardımcıdır. Serbest radikallerin vücuda verdiği zararları ekarte eden yeşil kahve vücuttaki şeker seviyesini kontrol altına alarak cilt dokusunun iyileşmesinde yardımcı olur.

Metabolizmayı Hızlandırır: Yeşil kahvede yer alan bileşenler metabolizmanın güçlenmesinde aktif görev görüyor. Bazal metabolik hızın artmasında yardımcı olmak için aç karnına içebileceğiniz yeşil kahve içeceği şeker ihtiyacını yağlardan karşılayarak vücudun hızlıca incelmesinde yardımcıdır.

Bağışıklık Sistemini Arttırır: Serbest radikallerin vücuda verdiği zararı ve vücudun savunmasız kalmasını engelleyen yeşil kahve yaz kış tüketilebilir. Vücutta bulunan zararlı toksinlerin ve bakterilerin nötralize olmasını sağlayan yeşil kahve kış hastalıklarına karşı vücudu güçlendirirken cildin daha parlak ve diri olmasında da etkendir.

Yağ Yakımı Sağlar: Mineral değeri oldukça yüksek olan yeşil kahve yer alan içerikler yağ yakımını hızlandırarak vücuttaki faydalı bileşenlerin korunmasını sağlar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi metabolizmayı aktifleştiren yeşil kahve kalorileriniz azalırken vücudun da sıkılaştığını görürsünüz.

Saç Dökülmelerini Azaltır: Kadınlarda saç dökülmesi çok farklı nedenlerden dolayı görülebilir. Yeşil kahveden düzenli tüketim sağladığınızda ince saç tellerinin daha kalın olduğunu ve dökülmelerin önemli oranda azaldığını görürsünüz.

Cildi Nemlendirir: Yeşil kahvede yer alan arahidik asit ve linoleik asit cildin içerden beslenmesini ve nemlenmesini sağlayarak cildin lekelerden, kırışıklıklardan ve diğer cilt sorunlarından korunmasında etkilidir.

Diyabet Tedavisi: Tip 2 diyabet rahatsızlığına etkili olan yeşil kahve vücuttaki şekerin dengelenmesini sağlayarak kan dolaşım hızın arttırır. Diyabet rahatsızlıklarında sık görülen kilo artışı yeşil kahve tüketilerek önlenebilir.

Vücuda Enerji Katar: Kafein içeriği diğerlerine oranla daha düşük olsa da içeriğindeki maddelerden dolayı aktif olmanızı ve daha enerjik hissetmenize yardımcı olur.

Kan Dolaşımını İyileştirir: Kan dolaşımının normal seyirlerde olmaması birçok ciddi rahatsızlığın kapımızda olduğu anlamına gelir. Yeşil kahve tüketimi sonrasında yapılan araştırmalara göre karaciğer sağlığı korunurken, böbrek yetmezliği kalp sorunları ve karaciğer deformasyonlarında olumlu sonuçlar alınmıştır.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …