Yoğurdun Faydaları Nelerdir? Evde Yoğurt Nasıl Hazırlanır?

Yoğurt, laktik asit mayalanmasıyla gerçekleşen ve canlı laktik asit bakterileri içeren, besin değeri yüksek süt ürünüdür. Yoğurdun kimlerce bulunduğu belli değildir, fakat çoğu dilde adı “yoğurt” olarak geçmektedir. Yaklaşık 6000 yıllık tarihi olan yoğurdun faydaları nelerdir ve evde yoğurt nasıl hazırlanır, gelin inceleyelim.

Yoğurdun Faydaları

Yoğurdu bu kadar faydalı kılan, içerdiği besleyici madde ve elementlerdir. Kemik sağlığına iyi gelen kalsiyum gibi bir elementi içermesi, özellikle çocukların gelişimi için çok önemlidir. Bunun yanı sıra, potasyum, sodyum, demir ve manganezi de içeriğinde barındırır. Özellikle demir emilimini arttıran C vitamini içermesi de, kemik gelişimi ve iskelet yapısı için oldukça faydalıdır. Ayrıca B12 vitamini açısından zengin, omega4 ve omega4 yağlarını da içerir.

Yoğurt kilo vermeyi hızlandırır. İçerdiği amino asitler, kas yapısını güçlendirirken, gereksiz yağların vücuttan atılmasına katkı sağlar. Yağ yakıcı etkisi olan yoğurt, bu sayede kilo vermeyi hızlandırarak, vücudun yağ oranını düşürür.

Yoğurt cilt sağlığı için faydalıdır. Birçok cilt maskesinde de bulunan yoğurt, içerdiği laktik asit ve çinko ile cilt sağlığını korur. Sadece maske olarak değil, tüketilmesi de cilt sağlığına pozitif yönde etki eder. Cildi nemlendirir, ölü hücrelerden arındırır. Sivilce, akne oluşumunu önlerken, oluşan sivilce ve aknelerin iyileşmesini hızlandırır. Yoğurt ile hazırlanan maskeler ile cildin parlaklığını geri kazanması, ölü derilerden arınması ve siya nokta, akne, sivilce vb. mikroplarla oluşan rahatsızlıkların giderilmesinde faydalıdır.

Böcek ısırmaları sonucu ağrı ve şişliğin hafifletilmesinde de yoğurdun faydası büyüktür. Ayrıca oluşacak olan cilt deformasyonlarını önleyebilir.

Yoğurt tüketimi vücudu rahatlatır. Bu sebeple yatmadan önce yenen bir kase yoğurtla, sağlıklı bir uyku mümkündür.

Önemli: Herşeyde olduğu gibi, yoğurdun aşırı tüketimi de zararlı olabilmektedir. Özellikle hazır yoğurdun tüketimi, bazı uzmanlar tarafından, yarardan çok zarar getirdiği yönündedir. Ayrıca bağırsaklarda bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlara sebep olabilir. Aşırı tüketimi ishal ve gaz gibi sorunları doğurabilir. Ayrıca bayatlamış balık ile tüketilmesi de zehirlenmelere sebep olabilir.

Her şeyin doğalı makbulken, yoğurdu hazır almak ne kadar mantıklı olabilir? Hazır yoğurdun zararlı olduğunu kesinlikle doğru değildir. Elbette hazır yoğurdun da sağlığa faydası vardır. Fakat evde, kendi hazırladığımız yoğurt kadar sağlıklı olması beklenemez!

En azından içeriğindeki koruyucu maddeler, uzun raf ömürleri hazır yoğurttan soğutan iki etmendir.

Evde Yoğurt Nasıl Hazırlanır?

En doğal yoğurt, sizin yaptığınızdır! Evde yoğurt hazırlamak için 2 malzeme ve yaklaşık yarım saat yeterlidir…

Malzemeler

500 ml günlük süt(tercih edilen, organik ya da çiftlik sütü), 1 tatlı kaşığı yoğurt(oda sıcaklığında olmalı)

Hazırlanışı ve Püf Noktası

İlk olarak sütü çelik tencerede orta ateşte kaynamaya bırakın. Tahta bir kaşık vasıtasıyla karıştırarak havalandırırken, kaynama noktasına geldiğinde 10-15 dakika kadar kısık ateşte pişirmeye devam edin.

Yoğurdu mayalayacağınız kabın cam, toprak ya da seramik olmasını tercih edin. Bu kabı, sofra bezi gibi bir mutfak örtüsünün ortasına koyun. Kaynayan sütü bu kaba boşaltıp, ılınmasını bekleyin. Uygun sıcaklığı anlamak adına, serçe parmağınızı sütün içerisine yarım-1 santim kadar batırın. Süt ne çok ılık, ne çok sıcak olmalı. Parmağınız yaklaşık 5-6 saniye kadar bu ısıya dayanabiliyorsa tamamdır.

Mayalama için kullacağınız yoğurdu, küçük bir kasede az miktarda ılık süte ekleyip tahta kaşıkla karıştırın. Daha sonra bu karışımı, sütün bulunduğu büyük kaba aktarın. Daha önce hazırladığınız ev yapımı yoğurdu veya çok az sulandırdığınız süzme yoğurdu mayalanma için kullanabilirsiniz. 

Sütün sulanmadan buharlaşması için kabın üzerine tel bir süzgeç, tülbent veya makarna süzgeci örtebilirsiniz. Canlı oluşumu bildiğiniz gibi oksijene bağlıdır. Sütün içerisinde üreyecek olan bakteriler oksijene ihtiyaç duyar. Bu yüzden kabın hava alabiliyor olması önemlidir.

Sütün mayalandığı kabı, ortasında bulunduğu sofra bezi gibi bir mutfak örtüsüyle üzerinin kapanmasını sağlayın. Bu sayede ısı kaybını minimuma indirir, bakteri üremesini hızlandırır ve mayalanmayı tam olarak sağlayabilirsiniz.

Yaklaşık 6 saat sonrasında, yoğurt kabını bulunduğu yerden çıkartıp, çok fazla sarsmadan, üzerini bir kapakla kapatıp buzdolabına alın. Kıvamlı olması için bir gün bekletip, üstten alarak tüketmeniz makbuldür. Afiyet olsun…

Evde hazırladığınız doğal yoğurdun faydaları, satın aldığınız market ürünlerinden daha fazladır. Ayrıca tüketmeden önce, içerisine yulaf, meyve ekleyebilir, tadını arttırabilirsiniz…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …