yohimbe

Yohimbe Nedir? Yohimbe İle Cinsel Performans Arttırmak

Yohimbe, Afrika’da yaprak dökmeyen bir ağacın kabuğundan yapılmış popüler bir besin takviyesidir. Genellikle erektil disfonksiyonu tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca, vücut geliştiricileri arasında yağ kaybına yardımcı olmak için giderek büyüyen bir trend haline gelmiştir. Popülerliğine rağmen, bu takviye almadan önce farkında olmak isteyebileceğiniz bazı riskler vardır.

Yohimbe'nin Elde Edildiği Ağaç
Yohimbe’nin Elde Edildiği Ağaç

Yohimbe Nedir?

Yohimbe bitkisel bir takviyedir. Batı Afrika geleneksel tıbbında cinsel performansı arttırmak için uzun bir geçmişi vardır. Daha yakın zamanlarda, yohimbe çok çeşitli yaygın kullanımlarla besin takviyesi olarak satılmıştır. Bunlar erektil disfonksiyon gibi tıbbi durumların tedavisinden kilo kaybına yardımcı olmaktan oluşur. Ek, Pausinystalia johimbe olarak bilinen, batı ve orta Afrika’da bulunan daima yeşil bir ağacın kabuğundan türemiştir.

yohimbe hapı

Genellikle kapsül veya tablet formunda satılır ve yohimbe kabuğu özütü veya yohimbin kabuğu içindeki aktif bileşen olarak satılır. Birçoğu, vücudun alfa-2 adrenerjik reseptörleri olarak adlandırılan reseptörleri bloke ederek, yohimbin’in etkili olduğunu düşünüyor. Bu reseptörler ereksiyonun önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, yohimbin’in ereksiyonu önlemeye yönelik reseptörleri bloke ederek erektil disfonksiyonu hafifletmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Yohimbine, nitrik oksit salınımını da teşvik edebilir. Bu, kan damarlarının genleşmesine ve cinsel organlara kan akışının artmasına yol açabilir.

Yohimbe, Erektil Disfonksiyona Yardım edebilir

Yohimbe, erektil disfonksiyonu hafifletmek için iddia edilen yetenekleri ile en iyi biliniyor, ancak birçok kişi bu iddianın arkasında herhangi bir kanıt bulunup bulunmadığını merak ediyor. Yedi kontrollü çalışmanın gözden geçirilmesi, iddianın doğru olabileceğini gösteriyor. Bu çalışmada, erektil disfonksiyonun tedavisinde yohimbin plasebodan açıkça daha etkili olmuştur. İncelemedeki çalışmalardan birisi, erektil disfonksiyona sahip 82 erkek gazi üzerinde yohimbin’in etkilerini inceledi.

Bir aylık tedaviden sonra, hastaların% 20’sinde tam ve devam eden ereksiyonlar bildirilirken, yohimbin alan hastaların %34’ünde semptomlarda en azından kısmen iyileşme görülmüştür. Bir plasebo alan gazilerin sadece %7’si iyileştirme bildirdi. Bununla birlikte, American Urology Association gibi kuruluşlar yetersiz kanıt ve yan etkilerin potansiyelinden dolayı erektil disfonksiyon tedavisinde yohimbin önermemektedir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …