yulaf samanı çayının faydaları

Yulaf Samanı Çayının Faydaları

Yulaf samanı çayının faydaları arasında A, B, E vitaminleri, folik asit, magnezyum, fosfor, demir, manganez ve kalsiyum mineralleri yer alır. Yulaf samanı çayının faydalarından yurt dışında bira yapımında kullanılır. Lif ve protein değeri yüksek olan yulaf samanı ahıllarda hayvan yemi olarak kullanılır. Yulaf samanı çayının faydalarından yararlanmak için yulafları kurutulup çay formunda içilebilir.

Yulaf Samanı Çayının Faydaları?

Enfeksiyonların Dışarı Atılmasında Etkilidir: Yulafla birlikte hazırlanan yulaf samanı çayı sinirsel rahatsızlıkları bulunan kişiler için stresi alması ile tavsiye edilir. Yulaf samanı çayı içerek sinir sistemi güçlenir ve vücuda uyarıcı dokunuşlar yapan çay karaciğerde oluşan enfeksiyonların giderilmesi için kullanılabilir.

İdrar Söktürme Etkisi Bulunur: Yulaf samanı çayı içerek idrar söktürmenin kolaylaşmasını sağlanır. Yulaf samanı çayı mesane bölgesinde oluşan iltihapların giderilmesine yardımcı olarak temizlenmesine yardımcıdır. Ölçülü miktarda içilen yulaf samanı çayı vücutta toplanan suyun atılımını hızlandırır ve şişkinlikleri azaltır.

Regl Döneminde Yardımcıdır: Yulaf samanı çayında bulunan bileşenler regl döneminde yaşanan sancılı krampların oluşumunu engeller. Regl döneminde oluşan şişkinlik ve idrar yollarının temizliği yulaf samanı çayı diüretik etki oluşur ve vücuda doğal bir rahatlama sağlar.

Yulaf Samanı Çayı Afrodizyaktır: Yulaf samanı çayını çok eski zamanlarda beri kullananlar afrodizyak etkisinden faydalanılmıştır. Yulaf samanı çayı yatak soğukluğunu önler ve cinsel isteksizliğin önüne geçerek daha enerjik ve istekli hale getirir.

Yulaf Samanı Çayı Sakinleştirir: Yulaf samanı çayı içerek daha kaliteli bir yaşam geçirebilirsiniz. İçerdiği vitaminler ve mineraller vücutta rahatlama sağlarken yorgunluk, halsizlik yada sinirsel durumlarda yulaf samanı çayı içildiğinde depresyonun etkilerini başlamadan kesersiniz.

Kanser Riskine Karşıdır: Kolesterol ve kan şekerinin dengede kalmasını sağlayan yulaf samanı çayında bileşenler anti kanser etkileri içerir. Kanser riskinden sizi koruyan yulaf samanı çayı kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyicidir.

Yulaf Samanı Çayı Enerji Verir: Yulaf samanı çayı düzenli kullanımda vücudun direncini arttırarak enerjinizin artmasına yardımcı olur. Sporlardan öncede içebileceğiniz yulaf samanı çayı ritminizi bozmadan rahat spor yapmayı sağlar ve sizi yormadan forma sokar.

Kemik Yapısını Güçlendirir: Kemik yapısının güçlenmesine destek olan yulaf samanı çayı B vitaminlerine sahiptir. Sadece kemik yapısı değil aynı zamanda saç, tırnak ve cilt yapısını da güçlendirir.

İştahın Açılması İçin Kullanılabilir: Yulaf samanı çayı iştahsız ve kilo almak isteyen kişiler için tavsiye edilir. Kimyasal ilaç alımı yerine yulaf samanı çayı içerek kilo almaya destek verebilirsiniz.

Yulaf Samanı Çayı Nasıl Yapılır?

Su ( 1 bardak )

Yulaf samanı ( kurutulmuş 2 çay kaşığı )

Hazırlanışı: Cezveye suyu koyun ve kaynadıktan sonra yulaf samanı ekleyip 10 dakika demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra ılık olarak yulaf samanı çayı içebilirsiniz. Gün içinde sabah ve akşam olarak iki kere tüketilebilir.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …