Yumurtanın Faydaları

Yumurta anne sütününden sonra besleyici değeri en fazla olan besindir. Yapılan araştırmalar yumurta proteinin insan vucudu tarafından %100 kullanıldığını yani yumurta yararının maksimum düzeyde olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bu durum yumurtanın örnek protein olarak kabul edilmesine neden olmuştur. Yumurtanın bu protein içeriğindeki kalite nedeni ile özellikle büyüme gelişme çağındaki çocuklar, büyüme gelişme geriliği olan bireyler ve anemisi beslenme yetersizliği olan bireyler için önemi birinci derecededir.

Yumurta aynı zamanda A, D, E ve B viteminlerinden çok zengin demir ve magnezyum gibi minerallerden de çok daha zengin bir besindir.

Bu durum yumurtanın özellikle kemik gelişiminde, beyinsel fonksiyonların kullanımında, görme fonksiyonlarında, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesindede çok önemli rol almasına neden olmaktadır.

Alerjik bir problem olmadığı ve kişinin kan değerlerinde kolesteroli ile ilgili bir sorunu, damar tıkanıklığıyla ilgi bir poblemi olmadık sürece yumurta günlük bir tane tüketilmesi önerilen bir besindir. diğer durumlarda ise doktorunuz ve beslenme uzmanınıza danışmanız tavsiye edilir.

Yumurta insanların beslenme düzeninin en etkileyici parçalarından biridir. Sırf bu nedenle çok eşsizdir. Balık yumurtaları bir takım kültür ve ulusal mutfaklarda yenirken kuş yumurtaları en yaygın olarak tüketilen yumurtalardır. Kuş yumurtaları dışında ise genel anlamda en popüler olan ise tavuk yumurtasıdır. Yumurtanın besin değerleri, büyümede ve gelişmedeki faydaları, kalp sağlığına sağlamış olduğu faydaları, kilo vermedeki faydaları, zihinsel etkileri, antioksidan etkinliği, Olağan üstü mineraller hakkında bilgileri, gezen ve açık alanda dolaşan tavuk yumurtalarının sağlığa olan faydalarını faydalari.com’un yayınlamış olduğu “Yumurtanın Faydaları” yazısında içeriğinde bu bahsedilen tüm ayrıntı ve detayları bulabilirsiniz.

cig-yumurta

Çiğ yumurtanın faydaları:

Yumurta kesinlikle çiğ tüketilmemesi gereken bir besindir. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi içerisinde bulunan bir proteinin özellikle biyotin isimli B vitamininin vücut içerisinde aktifleşmesini engelemesidir.

Yumurta pişirildiğinde bu proteinde bozulacağından B vitamini vücutta aktifleşebilir ve görevini yerine getirebilir. Özellikle biyotin adını verdiğimiz B vitaminin görevi beyin fonksiyonlarında hayati rol oynamaktadır.

Yumurtanın çiğ tüketilmemesi için en önemli ikici sebebimiz ise yumurtanın kontemine olmaya çok uyugn bir besin olmasıdır. Yumurta kirlenmiş pis bir kabuğa sahipse eğer dışındaki kirler içerisinde bulunan mikroplar çok rahatlıkla yumurtanın içine kadar ilerleyip orada çoğalabilir.

Çiğ yumurtanın sağlık üzerinde hiç bir faydası olmadığı gibi içerisinde üremiş olan mikroorganizmaların insan vücuduna alnması nedeni ile bir çok sağlık probleminede yol açma riski taşıyan bir besin olduğu unutulmamalıdır.

Çiğ yumurtanın sağlık açısından sağladığı yararlarına ve zararlarına ilişkin bilgi ednimek isterseniz faydalari.com sitesinde Çiğ Yumurtanın Faydaları konusunu inceleyebilirsiniz size bir tüyo vereyim! İnceleyeceğiniz bu konuda sadece Çiğ yumurtanın faydaları ve zararları yok bu bahsettiklerimin haricinde Çiğ Yumurta Nasıl Kullanılır, Yumurtada Yapılan Hileler hakkında da bilgi sahibi olacaksınız ve duyduğunuza eminiz çok şaşıracaksınız.

yumurta-kabugu

Yumurta kabuğunun faydaları:

Yumurta kabuğunun içerisinde bol miktarda kalsiyum içerdiği için cilde çok iyi gelmektedir.

  • 2 çay kaşığı yumurta kabuğu
  • 2 yemek kaşığı yumurta akı
  • 2 çay kaşığı yoğurt
  • 4 damla limon suyu

Yukarda ki belirtilen malzemeleri bir kase içerisinde karıştırıp cildin tamamına sürün ve 15 dakika beklettikten sonra bol ılık su ile cildinizi durulayın ve cildinize az nemlendirici kullanın. Bunu cildinize hafada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Keten torbanın içerisine limon dilimlerini, yumurta kabuklarını koyun ve torbanın ağzını bağladıktan sonra çamaşır makinanızın içine torbayı atın. Beyez rengli giyimlerinizin rengini koruduğunu göreceksiniz ayrıca yumurta kabuğunun çok fazla faydaları bulunmakta daha ayrıntılı bilgiler için faydalari.com sitesinin yumurta kabuğunun faydaları yazısını incelemenizi öneririm.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …