Zona hastalığı, su çiçeğine neden olan Varicella-Zoster Virüsünün neden olduğu bir durumdur. Aşağıdaki makale bu viral hastalık hakkında bilgi vermektedir.

Zona Hastalığı: Zona Bulaşıcı Mıdır?

Herpes Zoster olarak da bilinen zona, ciltte ağrılı kabarcıkların gelişmesiyle karakterize tıbbi bir durumdur. Buna, insanlarda su çiçeğinin nedeni virüs olan ‘ Varicella-zoster Virus ‘ (VZV) neden olur.

Bir kişi çocukluk döneminde su çiçeği geçirdiğinde, hastalıktan tamamen kurtulduktan sonra bile VZV denilen virüs vücutta ömür boyu kalır. Virüs yeniden aktif hale gelene kadar uykudadır. Bu olduğunda, su çiçeği değil zona tetiklenir. Bu nedenle, herpes zoster ayrıca yeniden su çiçeği hastalığı olarak da adlandırılır. Kişi sürekli stres altındaysa veya bağışıklık sistemi zayıfsa virüsün yeniden aktif hale gelmesi muhtemeldir. Bu durumun semptomlarının çoğu grip benzeri olsa da, bu durumun teşhisinde yardımcı olan bazı karakteristik semptomlar vardır. Bunlar;

 • En belirgin semptom, hastanın cildinde bir şerit veya öbek halinde spesifik sinir kökleri tarafından sağlanan cilt alanı boyunca sıralanan küçük, ağrılı kabarcıkların gelişmesidir. İltihaplı olan bu küçük kabarcıklar 2-3 hafta içerisinde kurur ve küçük yaralar oluşturarak kabuk bağlar.
 • Karıncalanma hissi.
 • Ateş ve titreme.
 • Hassasiyet.
 • Kaşınma.
 • Eklem ağrısı.
 • Baş ağrısı.
 • Lenf bezlerinde şişme.

Zonaya Tıbbi Müdahale Gecikirse Oluşabilecek Komplikasyonlar

Tedavi, semptomları hafifletmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için antiviral ilaçların kullanılmasını içerir. Herpes zoster ileri aşamaya ulaşmaması için zamanında tıbbi yardım gereklidir. Bundan kaçınmak için, dikkatli olunmalı ve semptomlardan şüphelenildiği anda bir doktora danışılmalıdır. Döküntü kaybolduktan sonra bile ağrı yaşamaya devam ederseniz, bir doktordan yardım almalısınız. Göz ardı edilirse, durum daha da kötüleşebilir ve dayanılmaz ağrı ile karakterize bir durum olan ‘postherpetik nevraljiye’ yol açabilir. Bunun yanı sıra şu hastalıklar ve olumsuz durumlarla da karşılaşılabilir:

 • Görme veya işitme kaybı.
 • Pnömani
 • Bazı organ arızaları, organ yetmezliği
 • Ensefalit(Beyin İltihabı)

Zona Bulaşıcı Mıdır?

Su çiçeği ve zonaya neden olan VZV virüsü, hasta bireyin açık yaraları, döküntüleri, kabarcıkları ile doğrudan temas edildiğinde yayılabilir. Virüs, yaşamı boyunca hiç su çiçeği olmayan bir kişiye geçtiğinde, zona değil su çiçeğine neden olur. Zona sadece daha önce su çiçeği geçirmiş olanları etkiler. Hareketsiz virüs yeniden aktif hale geldiğinde ortaya çıkar. Hastada berrak sıvı içeren kabarcıklar geliştiği zaman, bulaşma riski yüksektir. Basitçe söylemek gerekirse, virüs, kabarcıklar kuruyana ve kabuklar oluşana kadar bulaşabilir.

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, küçük çocuklarda veya hamile kadınlarda sağlıklı bireylere kıyasla bulaşma riski daha yüksektir. Bununla birlikte, bu hastalıktan etkilenen bir kişiyle herhangi bir temastan kaçınmak en iyisidir.

Yasal Uyarı: Bu Bilgi Rehberi makalesi yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiye yerine kullanılmamalıdır.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …