Star Wars Oyunları ve Son Oyun: Battlefront 2 Rehberi

Star Wars oyunlarının tarihsel gelişimi, oyunların hayata geçirilmesi ve Star Wars Battlefront, Star Wars Battlefront 2 hakkında bilgi içeren bu rehber Darth Vader aşkıyla yazılmıştır. 🙂

Star Wars Oyunları

Simsiyah bir fon üzerinde akan, sarının en garip tonuyla renklendirilmiş yazıların uzaya doğru ilk kez ilerlemesinin üzerinden tam 40 yıl geçti. Star Wars bu süre içerisinde sadece bir film serisi olmaktan çıkıp kocaman bir evren haline geldi. Hal böyle olunca sadece filmler, çizgi romanlar ve dizilerle yetinemezdik. Hikayenin içerisinde de olmamız gerekiyordu.

İlk defa Star Wars: The Empire Strikes Back (1982) ile birlikte video oyunları arenasına giren Star Wars için onlarca oyun yapıldı. Aradan geçen yıllardan sonra oyuncuların her zaman hatırlayacağı ve öveceği bir seri ile tanıştık: Battlefront. Battlefront, ilk defa 2004 yılında LucasArts’ın, Pandemic Studios’a siparişi sonucunda ortaya çıktı. Eski ve yeni üçleme içerisinde çarpışabilme fırsatı bulduğumuz Battlefront’ta, serinin büyük savaşlarındaki ufak askerleri canlandırabiliyorduk. Ufak çaplı bir senaryo modu olmasına rağmen bu kısım biraz zayıf kalmış ama bir yıl sonrasında piyasaya sürülecek Battlefront 2 ile birlikte toparlayacaktı.

LucasArts Tarafından Oluşturulan Battlefront 2 (2005)

Battlefront 2, bugün bile halen oynanmaya devam eden bir Star Wars oyunu olarak ön plana çıkıyor. İlk oyundaki tüm iyi yanların üzerine bir de tüm seriyi baştan sona cephelerde savaşarak bitirebiliyorduk. Vader’ın Yumruğu olarak bilinen 501. Lejyon askerlerini canlandırdığımız kısımlar, şahsen en eğlendiğim bölümler olmuştur.

2005 yılında yayınlanan Lucasarts tarafından yapılan Star Wars Battlefront 2 oyun içinden bir görsel

Bu başarılı oyunun ardından, bir yıl sonrasında piyasaya sürülmesi planlanan yeni bir oyun daha vardı. Star Wars evrenine alternatif hikayeler de ekleyen(örneğin Obi-Wan Kenobi’nin karanlık tarafa geçmesi gibi) Battlefront 3, uzun yıllar süren geliştirilme sürecinin ardından iptal edilmiş ve üzerine sifon çekildikten sonra da tarihe karışmıştı.

Milyonlarca oyuncuyu etkileyen, dünyanın en büyük markalarından biri olan Star Wars’un göz bebeklerinden biri, yani Battlefront’tan uzun yıllar haber alamayacaktık.

Disney’den Büyük Adım: Lucasfilm’in Satın Alınması

Disney’in, Lucasfilm’i satın almasıyla birlikte sadece sinema değil, eğlence sektöründe de büyük değişiklikler yaşanacağını herkes biliyordu. Disney sadece Lucasfilm’i satın almakla kalmamış, altındaki irili ufaklı stüdyoları ve diğer markaları da kendi bünyesine toplamıştı. Kısa bu alışverişte Star Wars en büyük marka olmasına karşın, serinin oyunlarını yapan LucasArts da artık Disney’in bir parçasıydı. Bu satın alma işleminin ardından en çok merak edilen durumlardan birisi de Star Wars oyunlarının geleceğiydi. Disney bu işi tamamen Electronic Arts’a bıraktığını açıkladı. Yani önümüzdeki yıllar içerisinde, Star Wars adına çıkan tüm oyunlar Electronic Arts’ın markası altında hazırlanacaktı.

Walt Disney, Lucasfilm'i satın aldı.

İlk büyük bombanın bir aksiyon-FPS oyunu olacağını herkes tahmin ediyordu ama Battlefront serisinin yeniden diriltileceği hesaba katılmamıştı. EA DICE altında Criterion Games tarafından geliştirilen Battlefront, önceki serilerin bir devamı değil yeniden yorumlanması olarak hazırlanıyordu.

Criterion Games Tarafından Geliştirilen Battlefront Oyunu

Oyun, kriterler tarafından iyi karşılansa da oyuncuları hüsrana uğratmıştı. Geliştirici ekip sadece Multiplayer odaklı, hikaye modu olmayan kısır bir oyun hazırlamış, grafiksel açıdan döneminin en iddialı yapımlarından biri olmasına karşın bu hikaye modu yoksunluğu yüzünden oyuncuların gazabı EA firmasının üzerine çökmüştü.

Dönem olarak eski üçlemeyi ve yeni filmi merkezine alan Battlefront, eğlenceli ve hızlı Multiplayer yapısıyla ön plana çıksa da kendisini tekrar eden bir oynanışa sahipti. Kendisinden neredeyse on sene önce piyasaya çıkan ilk oyunda 64 kişilik maçlara izin verilirken, yeni oyunda 32 kişiye kadar destek veriliyordu.

Bu sorunlara rağmen Battlefront, rekorların oyunu oldu. Star Wars markasının en çok satan oyunu haline geldi. Ayrıca PlayStation 4 platformunun da en hızlı satış yapan oyun ünvanını kazandı. Evet, bu kadar eleştirilen bir oyunun 2016 yılının sonuna kadar 14 milyon kopya satması hayli manidar.

Yine de Battlefront, birçok eski kafalı oyuncuya hitap etmiyordu. Oyunu DLC’ye boğan EA yüzünden oyunu bırakanların da ardı arkası kesilmiyordu ki beklenen haber geçtiğimiz Nisan ayında duyuruldu.

Konuyu Battlefront II’ye getirene kadar sizleri biraz yorduğumun farkındayım ama şunu iyi anlamamız gerekiyor ki Battlefront serisi, Star Wars oyuncuları arasında her zaman için farklı bir yere ait olmuştur. Yıllar içerisinde çıkan RPG oyunları, uzay gemisi simülasyonları bir yana, Battlefront’un savaş odaklı hızlı yapısı, seriye az ilgi duyan oyuncuları bile kendisine çekmişti. Şimdi Battlefront II ile birlikte hem eski hem yeni nesil oyuncuları bir araya getirip, seriye yeni başlamaya hevesli insanları da işin içine kattığınızı düşününün.

Star Wars Battlefront II - Ea Games

EA Games Tarafından Geliştirilen Battlefront 2 Oyunu

Star Wars Battlefront II, ilk defa Nisan 2017’de düzenlenen Star Wars Celebration etkinliğinde duyuruldu. Oyuncuların yakarışları nihayet duyulmuş olacak ki yeni oyun üç ana dönemde geçecek. Cumhuriyet’in Düşüşü, İmparatorluk Çağı ve Yeni Cumhuriyet Çağı olarak adlandırabileceğimiz bu dönemler, aslında tahmin ettiğiniz üzere eski, yeni ve Disney serisini odak noktası olarak alıyor.

Battlefront II’yi, üç ana dönemde anlatma fikri çok cazip. Bu sayede oyuncu kitlesini daha da geniş tutacaklar. Cumhuriyet’in Düşüşü olarak adlandırılan dönem, yeni üçlemeyi kapsıyor. Ticaret Federasyonu’nun Droid ordusuyla Cumhuriyet’e kafa tutmaya başladığı dönemde, Droidler ve Klon askerleri karşı karşıya gelecek. Yayınlanan ilk videolardan birinde de Naboo’da gerçekleşen heyecanlı savaşı rahatça görebiliyoruz.

İmparatorluk Çağı ise benim oynamak için sabırsızlandığım bir dönem. Orijinal üçlemeyi baz alarak hazırlanan bu dönemde, İmparatorluk askerleri ve Ayrılıkçı ordusu taraflarından birini seçerek savaşa gireceğiz.

Son olarak da Yeni Cumhuriyet Dönemi olarak bilinen yani Disney üçlemesini konu alan bir dönem olacak. İmparatorluk kuvvetlerinin düşmesinin ardından, onlardan geriye kalanlarla toparlanan First Order’a karşı Resistance askerleri olarak karşı koymaya çalışacağız.

Battlefront 2’nin en dikkat çekici kısmı ise Inferno Squad adı verilen özel bir birliğe odaklı hikaye modunun gelecek olması. İmparatorluk kuvvetlerinin gizli ve özel bir birliği olan Inferno Squad ekibiyle birlikte, Return of the Jedi ile The Force Awakens arasındaki kayıp döneme bakacağız.

Bir çoğunuzun bildiği üzere Disney, daha önceden anlatılmış olan tüm genişletilmiş evren hikayelerinin ana senaryodan kaldırıldığını duyurmuştu. Bu oldukça cesur bir hareketti. 1977 yılından bu yana büyümekte ve gelişmekte olan devasa evrenin büyük bir kısmı bir anda yok olmuştu. Hali hazırda Return of the Jedi sonrasını anlatan romanlar ve çizgi romanlar var fakat Disney bunları kullanmak yerine kendi hikayelerini anlatmaya karar verdi. Zaman zaman da genişletilmiş evreninin bazı parçalarını geri çağırmayı da unutmadı.

The Force Awakens’ın vizyona girmesiyle birlikte serinin hayranlarının aklında birçok soru işareti belirdi. Luke neden kayıptı? First Order nasıl peydah olmuştu? Cumhuriyet varsa neden Resistance diye bir taraf vardı ve neden onlar asıl savaşı veriyordu, gibi. Aslında tüm genişletilmiş evren hikayelerini bir kenara atmak oldukça mantıklıydı. Star Wars’tan daha fazlasını isteyenler bu kısmı zaten okuyup bitirmişti ama sadece filmlerle yetinenler için büyük bir muammaydı. Böylece iki izleyiciyi de bir anda aynı katmana eşitlemiş oldular. Disney’in bu cesur hamlesini en iyi böyle açıklayabilirim sanırım.

Yine de bu boşluğu doldurmaları gerekiyordu. Bu dönem için henüz bir film projesi olmadığı için Rebels adı verilen çizgi dizinin yanı sıra bir dizi kitap da piyasaya çıktı. Battlefront II’nin ana hikayesine odaklanacak Inferno Squad da aslında temmuz ayında piyasaya sürülen ve Christie Golden tarafından yazılan bir romana dayanıyor.

Hikaye modunda Inferno Squad üyesi Iden Versio’yu canlandıracağız. İmparatorluk için özel olarak yetiştirilmiş bir askeri birliğin lideri olan Versio, 2. Death Star’ın patlamasına Endor’dayken şahit olur. O sırada yüzeyde savaşmakta olduğu için hayatta kalan Versio, askerleriyle birlikte İmparatorluk’tan geriye kalanları toplamak ve İmparator Palpatine’in intikamını almak için galakside yolculuğa çıkar.

Hikaye modu için yayınlanan fragmandan gördüğümüz kadarıyla, senaryo 30 yıllık bir süreci anlatacak. Hatta hikayenin belli kısımlarında Luke Skywalker ve Kylo Ren gibi karakterleri de canlandırma imkanı bulacağımız söyleniyor. Gerçi fragmanda Versio ve Luke’un bir karşılaşma sahnesi vardı. Burada hangi karakteri canlandıracağımız konusunda biraz kafa karışıklığım var ama yine de ilk açıklamalar beni bayağı heyecanlandırdı.

Inferno Squad’ı anlatan hikaye için oldukça titiz bir çalışma yaptıklarını söyleyebilirim. Hikaye modu için EA markası altındaki Motive Studios ile çalışılıyor. Bu stüdyonun başında Assassin’s Creed markasını yaratan Jade Raymond bulunuyor. Raymond ilk üç Assassin’s Creed oyununun arkasındaki isim. Hal böyle olunca Inferno Squad’ın hikayesiyle farklı bir bağ kuracağımıza inanıyorum. EA son dönemler hikaye moduna fazlasıyla önem vermeye başladığı için bu noktada onlara güvenim tam.

EA Games’in Oyunlarına Yaklaşımı

EA son dönem aksiyon-FPS oyunlarında farklı bir yol izlemeye başladı. Yeni bir marka duyurulduğunda ilk önce oyunu sadece Multiplayer bazlı olarak hazırlıyorlar. Bunu Titanfall ve Battlefront örneklerinde gördük. Daha sonrasında olumlu yorumlar, edinilen tecrübelerle birlikte devam oyununa bir de tadından yenmez hikaye modu ekliyorlar. Titanfall 2’deki dev robot ve asker arasındaki bağ gerçekten de çok başarılı işlenmişti. Aynı şekilde Battlefield 1’in Birinci Dünya Savaşı’nın farklı cephelerindeki askerlerin hikayelerindeki duygu yoğunluğu inanılmazdı.

İşin hikaye anlatıcılığı kısmı bu kadar iyi olunca, bir de aksiyon kısmına bakmak gerekiyor. İlk oyundaki kısıtlı savaşlar, haritalar ve ekipmanlardan sonra bu oyunda daha fazlasını görmek istiyoruz. Battlefront II’nin Multiplayer kısmı zaten bu konuda başarılı olan DICE’ın eline emanet. Ekipmanlar, araçlar ve uzay gemilerinin kontrolü içinse Criterion Software ile çalışılıyor.

Criterion Software ismine aşina olmayabilirsiniz ama oyun pazarındaki en iyi yarış oyunlarından bazılarını yapan firma olduğunu duymuş olabilirsiniz. İngiltere merkezli firma, Burnout serisi ve NFS serisinin Most Wanted ile Rivals oyunlarının arkasındaki isim. Araç modellemeleri ve kontrolü konusunda uzman olan Criterion Software, Battlefront II’de şaha kalkabilir, benden söylemesi.

Battlefront II’de oyuncular Oficer, Assault, Heavy ve Specialist sınıflarından birini seçerek cepheye dalacak. Daha önceki Battlefront oyunlarında olduğu gibi her sınıfın kendine has ekipmanları ve özellikleri var. Multiplayer arenaya daldıklarında ise Galactic Assault ve Starfighter Assault adı verilen iki farklı moddan birinde savaşa girecekler. Galactic Assault, klasik savaş modlarını içeren kısım olacak. Starfighter Assault ise uzay gemileri savaşını odak noktasını alacak. Bu sefer daha detaylı ve gerçekçi uzay savaşlarının olacağı açıklandı. Çeşitli uzay gemileri ile it dalaşına girip, rakip takımın kruvazörlerini indirmeye çalışacağız.

Şu an için Galactic Assault’un geçeceği üç gezegen duyuruldu: Prenses Padme’nin doğduğu ve Phantom Menace’ın büyük bir kısmının geçtiği Naboo, klonların üretildiği denizlerle kaplı Kamino ve Wookielerin vatanı Kashyyyk. Starfighter Assault’un nasıl gelişeceğine dair henüz çok fazla bilgi yok. Hangi savaşları konu alacağı, hangi tip gemilerin bulunacağına dair az bir bilgi birikimine sahibiz.

Öte yandan Battlefield 1’deki gibi büyük ve güçlü araçların çeşitli zamanlarda Multiplayer savaşlarında ortaya çıkacağı söylendi. Maçın gidişatını değiştireceği söylenen bu teknoloji harikalarıyla düşmanlarımıza kök söktüreceğiz. Bu araçlar, A noktasından B noktasına kadar korumamız gereken dev bir tank ya da gökyüzündeki kruvazörlerden biri olacak.

EA’den Beklenmeyen Season Pass Hamlesi DLC konusunda sosyal medyada bir hayli alay konusu olan EA, bu sefer sürpriz bir hareketle Battlefront II için farklı bir yol izleyeceğini duyurdu. Yapım ekibinin başındaki isim Bernd Diemer, paralı Season Pass sistemi yerine “parçalı sistem” adını verdikleri bir yöntem takip edeceklerini açıklamıştı. Şimdilik bu sistemin nasıl ilerleyeceğini bilmiyoruz ancak Overwatch, Diablo ve Rainbow Six gibi oyunlarda olan dönemlik sezon mantığına dayanacağı söyleniyor. Battlefront II için çıkacak tüm DLC ve eklentilerin oyunculara ücretsiz olacağı ama sezonluk içerik ve etkinliklerde farklı bir yaklaşım tercih edileceği belirtildi.

Bu da demek oluyor ki oyuncular arasındaki uçurum ortadan kaldırılmış olacak. Diemer’e göre de daha uzun soluklu bir oyun tecrübesi sağlanmış olacak. Yani işin özü oyuna birkaç ay sonra başlamış olsanız bile ilk günden bu yana oynayanlarla aranızdaki tek fark, seviye ilerlemesi ile açılan ekipmanların eksikliği olacak. Haritalar ve diğer tüm içeriklere anında sahip olacaksınız.

Star Wars Battlefront 2 Ne Zaman Çıkıyor?

Star Wars Battlefront II 17 Kasım 2017 tarihinde, raflardaki yerini alacak. Star Wars: The Last Jedi filminin çıkışına yakın bir tarihte piyasaya sunulacak oyunun, ilk eklentisinin adı da filmle aynı; The Last Jedi. Season içeriğinde D’Qar isimli uzay haritası ve Crait gezegeni bulunacak. Ayrıca Resistance tarafından Finn ve First Order tarafından da Captain Phasma tüm oyunculara sunulacak.

star wars battlefront 2

Anladığım kadarıyla bu dönemlik etkinliklerde sunulan karakterler ve içerikler sadece o döneme özel olacak. Kafamdaki deli sorulardan bir tanesi ise bu karakterlere sezon geçtikten sonra halen sahip olacak mıyız? Yoksa sadece o döneme özel olarak mı kalacaklar? Bazı açılardan kötü olsa da oyunu sürekli taze tutmak adına güzel bir yol olabilir. Orijinal Battlefront serilerinde, tüm Star Wars filmlerindeki karakterlerle girebildiğimiz özel bir mod vardı. Yoda, Darth Vader, Boba Fett, Luke Skywalker, Darth Maul ve dahası ile tek bir haritada eğlenceli bir dövüş verebiliyorduk. Bunun bir benzerini Battlefront I’de de yaptılar ama daha kısıtlı içerikle sunulmuştu.

Benim asıl istediğim o sezonda edindiğim karakterle, özel bir haritaya girip 20 vs. 20 maç yapabilmek. O sezona katılmayan oyuncularda, örneğin The Last Jedi, Captain Phasma bulunmasın ama standart olarak verilen karakterler bulunsun. Ben o sezona katıldığım için Captain Phasma ile rakiplerimi ağlatmak istiyorum.

Öncelikle EA firmasının önceki hatalarından ders çıkartmasını istiyoruz. İşin içerisine FPS ve Multiplayer kavramları girince daha fazla para kazanmak amacıyla oyuncuları sömürecek, oyuna hiçbir katkı sağlamayacak kozmetik ekipmanlara bir son verilmesi gerekiyor. Her ay yeni bir etkinlik ya da bir harita beklentisi yok ama oyunu güncel tutmaktan bahsediyorlarsa, farklı atmosferleri kalabalık oyuncu gruplarıyla deneyimlemek gerek. Orijinal serinin Hoth haritasını asla unutamam. Bir tarafta devasa AT-AT’lerle desteklenmiş İmparatorluk kuvvetleri, diğer tarafta ise yüksek ateş gücüne sahip toplarla donanmış İsyancılar. O ufak gemiye iki arkadaş binip AT-AT’lerin bacaklarına halat dolamanın hissiyatını bir daha hiç tecrübe edemedim.

Yeni film çıkıyor diye henüz seriye aşina olmayan insanlara, bilinmeyen ve açıkçası pek de umursanmayan gezegenlerin savaşlarını vermektense, eski ve yeni üçlemenin efsanevi savaşlarına tanıklık eden haritalara daha fazla yer vermelerini tercih ederim. Bir başka konu ise tek savaştaki oyuncu sayısının artırılması. EA, gerek bütçe gerek teknolojik altyapı bakımından kendi klasmanındaki birçok firmadan daha ileri düzeyde. Battlefield 1’de olduğu gibi 64 kişiye kadar desteklenen haritaların olması şahane olurdu. Elindeki oyunlara bakıldığında da bu desteği verebilecek bir firma. 20 vs. 20 yine bir yere kadar keyifli olsa da, o aksiyonu daha canlı yaşayabilmek için onlarca oyuncunun aynı haritaya girmesini tercih ederim. Yine Battlefield 1’den örnek vereceğim ama neredeyse birkaç saat süren, Operations tarzında Multiplayer modlarının da oyuna eklenmesinin taraftarıyım. Hem gezegenin atmosferinde başlayan, sonrasında gezegene inen uzun soluklu bir mücadele vermeyi kim istemez ki? Hele ki mevzu bahis Star Wars olunca. Ellerindeki malzemeyi daha verimli ve daha iyi kullanmalarını bekliyoruz.

Battlefront II Gümbür Gümbür Geliyor!

Savaş mekaniklerinde de bir hayli ilerleme kaydedildiğini oyunu ilk elden deneyen ünlü yayıncılar ve yayınlardan duyuyoruz. İlk oyunun üzerine fazlasıyla eklediklerini belirtiyorlar. Özellikle sınıflar arasındaki farkların daha detaylı olduğu önemli bir nokta. Buna göre her bir sınıf, diğerine göre eksilere ve artılara sahip olacak. Daha önce de bahsettiğim üzere dört farklı sınıftan birini seçme şansımız olacak. Bazıları gözle görülür şekilde daha iyi hasar verirken, bazıları cephenin gerisinden takım arkadaşlarını destekleyecek. İlk oyunda böyle bir denge yoktu.

star wars battlefront 2 darth vader

Battlefront II’de, bir önceki oyunda olduğu gibi kendinizi aynı sınıf oynayan oyunculardan farklı kılacak kartlar kullanılacak. Ayrıca oyun içerisinde kazanılan Battle Points birimleri ile karakteri daha farklı noktalara götürmek tamamen oyuncunun elinde olacak. Kazanılan bu puanlar anında kullanılıp maçın karakterini değiştirecek hamleler yapabileceksiniz.

Örneğin, Ticaret Federasyonu’ndan bir Droid olduğunuzu düşünelim. Belli bir puan topladıktan sonra daha üst bir sınıf olan Battle Droid modeline geçebileceksiniz ya da dilerseniz Vulture Droid olarak bilinen hem havada hem karada düşmanlara kan kusturacak bir model olarak devam edebileceksiniz.

Elde ettiğiniz puanları kullanmak için mantıklı davranmanız gerektiği zamanlar da olacak. Çünkü bu puanlar -ki bahsettiğim puan seviyesi bayağı bir yüksek- oyunda kahramanları açmanıza yarayacak. Yani o tarafa özel bir karakteri aktif hale getirip cepheye dalış yapabileceksiniz. Bu Resistance tarafında Rey, Klon tarafında Yoda, İmparatorluk tarafında Darth Vader oynayabileceğiniz anlamına geliyor. Nasıl sınırlamalara sahip olduğunu henüz bilmiyoruz. Aynı takımda birden fazla kişi bu Hero karakterlerini seçebilecek mi? Ancak bu karakterlerin fazlasıyla güçlü olduğu ve doğru kullanıldığında maçın gidişatını değiştireceğini biliyoruz. Elbette her bir karakterin kendine has özellikleri ve güç seviyelerinin olacağı aşikar.

Battlefront II’yi ilk deneyenlerin sürekli bahsettiği bir anektoda göre, eğer Rey ile Mind Control özelliğini kullanırsanız, karşı taraftaki oyuncunun kontrolleri bir anda değişiyormuş. İleri gitmek istediğinizde geriye, sağa gitmek istediğinizde sola, ateş etmek istediğinizde ise beklenmedik durumlarla karşılaştığınızı söylüyorlar.

Oyunun her modunun Battlefront’daki Heroes and Villains moduna dönmemesi için düzenlemeler yapacakları kesin. Her bir kahramanın aynı puana sahip olmayacağı açıklandı. Bu kahraman karakterlerine sahip olmak için de yeterli puanları kolayca kazanmamak gerekiyor. Yoksa her maç sinir bozucu bir hale bürünebilir.

Battlefront’da yaşanan en büyük sıkıntılardan biri de silahların farklı kullanımlarda, gerçekçi hissiyatını tamamen kaybettiğiydi. Şöyle ki, herhangi bir silahla nişan alıp ateş etmenizle, hip fire olarak bilinen nişansız ateş arasında hiçbir fark yoktu. Battlefront II’de bu atışların arasında bir hayli fark olduğu görülüyor. Benzer şekilde, ilk oyunda da olan FPS ve TPS modları arasında da çatışma farklarının olacağı söylenenler arasında.

Bu istekleri ve elde olanları bir araya getirdiğimizde, Multiplayer kısmının bir hayli eğlenceli olacağını görüyoruz. Yine de daha fazlasını istemek, biz oyuncular olarak hakkımız, sizce de öyle değil mi?

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

BDO Okyanustaki Takas Noktaları

Black Desert Online oyununda takasla uğraşan oyuncuların zorlandığı noktalardan birisi, okyanusta yerini keşfetmenin zor olduğu …