fıtık baş ağrısı yapar mı

Fıtık Baş Ağrısı Yapar Mı?

Fıtık, fiziksel yapının herhangi bir zorlayıcı nedenden dolayı bozulması nedeniyle doku veya organların deforme olması yani oldukları yerin zayıf bir alanından dışarı çıkmasına denir. Fıtığın bildiğimiz üzere birçok çeşidi vardır. Bunlardan göbek fıtığı, kasık fıtığı, bel ve boyun fıtığı en sık rastladıklarımızdandır. Peki fıtık baş ağrısı yapar mı?

Fıtığın başlıca nedenleri arasında uzun süreli hareketsiz kalma yani masa başı işleri veya ağır işlerdir. Özellikle ev hanımlarının ağır kaldırmak gibi ev işlerini bilinçsiz bir şekilde yapmaları da bel ve boyun fıtığına neden olabilir. Kilolu olmak veya çok zayıf olmakta bu nedenlerin arasına eklenebilir. Tabi bazen fıtık doğuştan gelen bir hastalıkta olabilir.

Göbek ve kasık fıtığının belirtilerinden en önemlisi fıtık gerçekleştiği anda şiddet ve yırtıcı bir ağrının oluşmasıdır. Bu ağrı bir süre sonra yok olur ve fıtığın gerçekleştiği bölge şişmeye başlar. Bu şişlik bazen kaybolur mesela sırtüstü uzanıldığında kaybolur. Bunun nedeni hasta sırt üstü uzandığı zaman dışarı çıkan organın tekrar olması gereken yere dönmesidir. Ve bazen ayağa kalkınca, öksürüldüğü zaman ve ıkınma ile ortaya çıkar.

Bel fıtığının belirtileri içerisinde en sık görülen şiddetli bel ve belden bacağa vuran ağrılardır. Bunlara ek olarak ayaklarda uyuşma, hareket ederken zorlanma ve topallamada görülebilir, hatta daha ileri seviyede büyük ve küçük tuvaleti tutamama veya yapmakta zorlanma gibi felç belirtileri de ortaya çıkabilir.

Şimdiye kadar göbek, kasık ve bel fıtığı belirtilerinin arasında baş ağrısına rastlanmamıştır. Boyun fıtığı ise bel fıtığıyla aynı veya yakın özellikleri taşımaktadır. Bu iki fıtık türü de disklerin içinde bulunan jelimsi sıvının omurlar arasından çıkmasıyla etrafında bulunan kas ve sinirlere baskı yapması sonucu ortaya çıkar. Buda hafif bir tutulma gibi ağrılara veya büyük ağrılarla kendini gösterebilir.

Şimdi asıl konumuz olan Fıtık Baş Ağrısı Yapar mı? Sorusuna gelelim. Bu sorunun cevabı boyun fıtığında omurgalar enseye kadar uzandığı için enseden yukarıya çıkan ağrılar oluşmaktadır ve hatta çok ilerleyip göz çevresinde ağrılar gibi belirtilerde oluşturabilmektedir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …